Ruh halinize göre müzik seçiyor

Sony Ericsson Walkman telefonlarda bulunan SensMe uygulaması ile dinleyiciler, ruh hallerine göre müzik seçimi yapabiliyor.

Sony Ericsson’un daha kaliteli müzik dinleme deneyimi için geliştirdiği Walkman telefonlar artık yepyeni bir uygulama ile akıllı bir çözüm sunuyor. Sony Ericsson tarafından geliştirilen SensMe uygulaması sayesinde kullanıcılar şarkı listelerinde yer alan şarkıları otomatik olarak ruh haline uygun olarak listeleyebiliyor. İki eksenli bir grafikten şarkılar seçim yapma imkanı sunan SensMe uygulaması, kullanıcı hangi duygu halinde olursa olsun ona uygun bir çalma listesi hazırlıyor. SensMe uygulamasını kullanabilmek için şarkıları Media Manager yazılımı ile Sony Ericsson Walkman telefonlarına aktarmak yeterli oluyor. Sonrasında SensMe uygulaması şarkıları ?mood?una göre otomatik olarak tanımlıyor.

MÜZİK EKSPERİ

SensMe, Sony tarafından geliştirilen 12 tonlu bir müzik analiz yöntemine dayanıyor. Müziklerin ?mood?unu belirleme işlemi ise üç aşamada gerçekleşiyor:

Filtreleme: SensMe sesi filtreliyor ve sinyal işleme teknolojisi ile sesi 5 oktava ayırıyor.

Dağıtım: SensMe beş oktavın her birini analiz ederek şarkının nota düzeniyle melodisini tanımlıyor.

Seçim: SensMe şarkıları melodi, ritim, tempo, akor, akor dizisi, majör, minör ve yapısına göre ayırıp kategorize ediyor. Bu bilgiler kullanılarak şarkı, SensMe ara yüzünde uygun bir kategoriye yerleştiriliyor.

SENSME ŞİMDİ RADYODA

Sony Ericsson müzik dinleme deneyimine yepyeni bir boyut getiren SensMe uygulamasını daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına, Doğuş Grubu radyo kanallarıyla da özel bir işbirliğine girdi. Doğuş Grubu radyolarında yayınlanan (Billboard, Eksen, N101 ve Capital Radio) ?SensMe Phone Request powered by Sony Ericsson? şarkı istek hattı SensMe uygulamasını farklı bir bakış açısıyla tüketiciye tanıtma amacı güdüyor. Bu istek hattını arayan dinleyiciler DJ’e o anki ruh halini söylüyor ve ardından DJ, tıpkı SensMe uygulamasında olduğu gibi dinleyicilerin ruh hallerine uygun şarkıyı çalıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir