Rixos Otel müşterilerine AveaBiz yol gösterecek

Rixos Otelleri’nde müşterilere kılavuzluk edecek yeni bir proje gerçekleştirdi. Otele gelen müşteriler, telefonlarına yükleyecekleri uygulamayla odalarına sanal kılavuzla götürülecek. Her hangi bir mekân ya da objeye telefonlarının kameralarını doğrultarak o mekân ya da objeyle ilgili bilgi alabilecekler.

Avea, artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisini kullanarak Rixos Otelleri’nde müşterilere kılavuzluk edecek yeni bir proje gerçekleştirdi. Otele gelen müşteriler, iPhone veya Android telefonlarına yükleyecekleri uygulamayla odalarına sanal kılavuzla götürülecek, her hangi bir mekân ya da objeye telefonlarının kameralarını doğrultarak o mekân ya da objeyle ilgili bilgi alabilecekler. Müşteriler, otelle ilgili tüm bilgileri, aktiviteleri, duyuruları anlık olarak telefonlarından elde edebilecek. Projenin tanıtımı için Antalya Rixos Sungate Otel’de düzenlenen basın toplantısında konuşan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “Rixos oteller zinciri için artırılmış gerçeklik teknolojisiyle geliştirdiğimiz uygulamayla hayal gücüyle teknolojiyi birleştiriyoruz. Teknoloji insanların hayatlarını kolaylaştırıyor. Avea AR-GE ekibinin geliştirdiği projeyle, artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde bilgi gerçek objelere entegre ediliyor. Normalde gözünüzle baktığınızda pek bir anlam ifade etmeyen bir yere, telefonunuzun gözüyle bakıyor ve daha fazla bilgi alabiliyorsunuz.” dedi.

ODASINI BULAMAYIP AĞLIYORDU

Rixos Kıdemli Genel Müdürü Cem Uzan ise ise, proje fikrinin nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Amacımız, teknolojiyi misafir memnuniyetiyle birleştirmek. Misafir memnuniyetsizliğiyle ilgili ortaya çıkan en önemli konu, yönlendirmeyle alakalıydı. Bir gün, Rus bir kadın turist ağlıyordu. ‘Ben aptal değilim, akıllı bir bayanım. Dört gündür bu oteldeyim ama odamı bulamıyorum.’ diyordu. Bu sorunu levhalarla çözemeyeceğimizi anladık ve aklımıza teknolojiden yararlanmak geldi. Avea’nın geliştirdiği mobil uygulamayla müşterilerimize odalarını gösterebiliyoruz. Her hangi bir mekâna telefonun kamerası tutulduğunda o mekânla ilgili bilgi alınabiliyor. Müşterilerimizle hem otelimizdeyken hem de otelden ayrıldıktan sonra iletişim kurabiliyor, bilgi verebiliyoruz. Rixos mobil uygulaması, Apple iOS, Android ve Blackberry işletim sistemiyle çalışan akıllı telefonlarda kullanılabiliyor.”

AVEALABS UZMANLARI GELİŞTİRDİ

Avea Kurumsal İş Birimi Kıdemli Direktörü Tunç Taşman ise, Rixos Otel mobil uygulamasının Avea’nın AR-GE merkezi AveaLabs tarafından hayata geçirildiğini belirterek, “Artırılmış gerçeklik (Augmented Reality) teknolojisi, mobil iletişimle entegre olduğunda hayatımızı kolaylaştıracak. AveaLabs’ın NFC (Yakın Alan İletişimi), mobil eğitim, mobil sağlık gibi inovasyonlarına bugün yenisini eklemenin heyecanı içindeyiz. AveaLabs’ın farklı sektörlerdeki öncü çözümleri devam edecek.” dedi.

ARTIRILMIŞ GERÇEKLİK TEKNOLOJİSİ NEDİR?

Arttırılmış gerçeklik, gerçek dünya üzerine sanal materyallerin düşürülmesini sağlayan, 2000’li yıllar da son kullanıcıya kadar ulaşan bir teknolojidir. Aslı ‘augmented reality’dir ve ‘AR’ olarak kısaltılır. Teknolojik gelişmeler ile birlikte eğitim, askeriye, tasarım, spor, sağlık, gibi bir çok alanda arttırılmış gerçeklik kullanılmaya başlanmıştır. ovelf.com’a göre, arttırılmış gerçeklik; gerçek dünyanın kamera ile görüntüsünün alınması sırasında, gerçek dünya üzerinde önceden belirlenmiş olan hedef noktalara, bilgisayarda yaratılmış olan materyallerin belli noktalarından bağlanması ve oluşan sonucun programlar vasıtasıyla yorumlanarak çıktı görüntünün eş zamanlı olarak alınmasıdır.

TÜRK İNSANI TEKNOLOJİYİ TALEP EDİYOR

Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, “Türkiye insanı çok genç ve yenilikleri talep ediyor. Yeni ürünleri ve yenilikçi çözümleri ortalama bir Avrupalıdan çok daha fazla talep ediyor. Avea şebekesinde veri kullanımı bu yıl yüzde 281 arttı. Avea kurulduğundan bu yana 11 milyar TL yatırım yaptı.” şeklinde konuştu. Rixos Kıdemli Genel Müdürü Cem Uzan da, “Teknolojiden maksimum düzeyde yararlanıyoruz. Örneğin turizm sitesi Trip Advisor’da puanlarımızı 17 puan artırdık, müşteri oranımız yüzde 350 arttı. Teknolojisiz artık bir iş olmuyor. Teknolojisiz olacağını düşünenler de yanılıyor. Sosyal medyayı da kullanarak hizmetlerimizi anlatmaya devam edeceğiz.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir