Shadow

‘Red Hat Sistem Yöneticiliği Sertifikası’ sınavları artık Türkiye’de ve Türkçe

HP Türkiye ve Red Hat’in İstanbul’daki tek yetkili eğitim ortağı olan Perception işbirliği ile tüm dünyada çok prestijli bir sertifika olan RHCE (Red Hat Sistem Yöneticiliği Sertifikası) sertifikası artık Türkçe olarak da gerçekleştirilebilecek bir sınavla alınabilecek.

Gün geçtikçe büyüyen Linux pazarında en büyük paya sahip olan Red Hat firmasının RHCE sertifikasyonu dünyada çok saygın bir sertifikasyon olarak kabul ediliyor. Nedeni ise sertifikasyonun birçok tedarikçinin düzenlediği çoktan seçmeli sınav yerine gerçek tecrübeye dayalı (hands-on) bir sınav sonucunda elde edilmesi.

Bu sayede RHCE sertifikalı bir personelin yeterli teknik bilgi ve beceriye sahip olduğundan ve bu alandaki çalışmalarında daha etkin ve verimli olacağından emin olunabiliyor. Dünyada yaklaşık 39000 RHCE sertifikalı profesyonel bulunurken Türkiye’de bu sayı 50 civarında bulunuyor.

“Perception ile yaptığımız işbirliği kapsamında RHCE sertifikasyonunun Türkiye’de daha çok tanınmasını ve yaygınlaşmasını hedefliyoruz,” diyen HP Türkiye Eğitim Hizmetleri Yöneticisi İrem Yörü, “Türkiye’de bu sayının artırılması yalnızca sertifika sahibi profesyoneller açısından değil, temel BT altyapılarında ve uygulama geliştirmede Linux işletim sistemlerini kullanan kurumlar açısından da yararlı olacaktır. Bu sertifikasyona sahip BT ekipleri sayesinde şirketler Linux’un performansından daha etkin bir şekilde yararlanabilecektir,” diye belirtiyor.

Mayıs 2009 itibarıyla HP ve Perception işbirliği sonucunda Türkçe olarak da alınabilecek RHCE sertifika sınavı 3 saat 30 dakika sürüyor ve özel olarak hazırlanmış bir laboratuvar ortamında sadece sertifikalı bir RHCX (examiner) gözetiminde yapılabiliyor. Sınav sırasında adaylar sistemlerindeki çeşitli sorunları gidermeye ve çeşitli servisleri yapılandırmaya çalışıyorlar.

RHCE sınav soruları, RHCT ve RHCE gereksinimleri olarak iki bölüme ayrılıyor. RHCE sertifikasını elde etmek için her iki bölümden de en az yüzde 70 puan alınması gerekiyor. Ancak RHCE sertifikası alma başarısı gösteremese de sınavın RHCT bölümünde yüzde 70 puan alan bir adayın RHCT (Red Hat Certified Technician) sertifikasını alabilmesi de mümkün oluyor.

İlginizi çekebilir:  Ofisiniz için ideal altyapıyı IT Manager 3 ile bulun

Türkiye’deki ilk RHCE ve RHCX olan Perception Genel Müdürü Alpaslan Kaplan “RHCE sınavına hazırlık kapsamında düzenlenen eğitimler sadece sertifikayı hedefleyen değil, aynı zamanda herhangi bir Linux türevini öğrenmek isteyenler için de iyi bir fırsat sunuyor,” diye açıklıyor.

RHCE sınavına hazırlık, alınması gereken eğitimler, Red Hat’in Öndeğerlendirme Testleri (Pre-assessment Questionnaries) ve RHCE sertifikasyonu ile ilgili Sık Sorulan Sorular için Red Hat’in ilgili web sayfaları ziyaret edilebilir: https://www.redhat.com/certification/rhce/

RHCE sertifikalı personelin işletmelerdeki BT performansına etkisi hakkındaki IDC raporu (The Value of Proven Skills: The Impact of Red Hat Certified Engineers on Enterprise IT Performance) https://www.redhat.com/whitepapers/training/205750_web.pdf linkinden indirilebilir.

Eğitimler hakkında detaylı bilgi ve kayıt için 0 212 336 03 33 numaralı telefondan veya  info@education-hp.com adresinden HP ile temasa geçilebilir.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir