Shadow

rapidshare.com ve fileserve.com neden engellendi?

rapidshare.com ve fileserve.com sitelerine Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla erişim engellendi. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, rapidshare.com ve fileserve.com sitelerinin şikayet konusu olan içerikleri çıkarmadığı için engellendiğini açıkladı. Yapılan açıklama şu görüşlere yer verildi:

“Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2011/411 Değişik İş sayılı kararı gereği www.rapidshare.com ve www.fileserve.com internet siteleri linklerinde yer alan yayınlarla ilgili olarak 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un 8. maddesinin 1-a fıkrasının 5 numaralı bendinde belirtilen müstehcenlik suçunu oluşturduğu hususunda yeterli şüphe sebepleri bulunduğu belirtilerek URL bilgileri kararda yazılı siteler hakkında erişimin engellenmesi kararı verilmiştir.

Bahsi geçen kararla ilişkin olarak mahkeme teknik olarak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığını tarafından bilgilendirilmiştir. İlgili Mahkeme’nin 26 Mayıs 2011 tarihinde Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’na ulaşan yazısında kararın uygulanmasının ifade edilmesi üzerine belirtilen sitelere URL bazında erişim engelleme olanağı olmadığından alan adından erişimleri engellenerek adli mercilerin kararının icrası sağlanmıştır.

Ancak Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca ilgili sitelere özdenetim çerçevesinde karara konu İnternet URL adreslerinin yayından çıkartılması yönünde bildirim de yapılmasına rağmen yayınlar çıkartılmamıştır.”

rapidshare.com ve fileserve.com hakkında, MHP’li siyasetçilerin özel hayatlarına ilişkin videoların paylaşımında kullanıldığı için siyasetçilerin avukatları tarafından mahkeme kararı aldırılmıştı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun mahkemeler tarafından alınan erişim engelleme kararlarını uygulama yükümlüğü bulunuyor. Engelleme yapmadığı takdirde, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu yöneticileri hakkında görevi ihmal davası açılabiliyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Facebook’ta kendisi hakkında açılan bir grup nedeniyle bu sitenin erişime kapatılmasını talep etmiş ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu bu siteyi erişime kapatmamıştı.

Halen Kılıçdaroğlu’nun talebiyle Facebook’u erişime kapatmadığı için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Fethi Şimşek hapisle yargılanıyor.

MHP’li politikacıların kaset skandalı nedeniyle avukatlar Twitter için de kapatma talep etmiş ancak mahkeme, bu sitede video ve fotoğraf içerikleri barındırılmadığı gerekçesiyle kapatma talebini reddetmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir