Shadow

Ramazan’da internet kullanımı tavan yaptı

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Ramazan ayında internet kullanımında büyük artış yaşandığını açıkladı. Yılmaz, “TTNET kullanıcıları iftar ve sahuru beklerken vakitlerini internette değerlendirmeyi tercih ediyorlar. Tivibu ve TTNET Müzik servislerinde de büyük yoğunluk var.” dedi.

Ramazan ayında internet kullanımında ciddi bir artış yaşandı. TTNET’in abonelerinin internet kullanımına ilişkin Ramazan ayının ilk 10 gününü içeren analize göre, internet kullanıcıları en çok iftar ve sahuru beklerken zamanlarını internette değerlendirdiler. TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz’ın verdiği bilgiye göre, internet kullanımı ciddi oranda artarken, internet trafiğinin yoğun olduğu saatlerde de değişiklikler yaşandı. Yılmaz, “Ramazan’dan önceki günlerde TTNET abonelerinin interneti en yoğun kullandığı zaman dilimleri gün içinde 14:00- 16:00 arası ve akşamları ise 21:00 -23:00 arası olarak öne çıkıyordu. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte internet trafiği 15:00-17:00 saatleri arasında yoğunlaşır hale geldi.” dedi. Ramazan’ın gelmesiyle birlikte 15:00-17:00 saatleri arasındaki trafikte, ramazan öncesinde aynı zaman dilimine göre yüzde 18’lere ulaşan dikkat çekici bir artış yaşanıyor. Bu verilere göre TTNET kullanıcıları iftar ve sahuru beklerken vakitlerini internette değerlendirmeyi tercih ediyorlar.” şeklinde konuştu.

VERİ KULLANIMI YÜZDE 10 ARTTI

İnternette hafta içi veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 7’lik bir artış yaşandığını kaydeden Yılmaz, gündüz saatlerinde ise bu artışın yüzde 10’a çıktığını söyledi. Yılmaz’a göre, hafta sonunda ise veri kullanımında, Ramazan öncesine göre yüzde 8,7’lik bir artış yaşandığını belirterek şunları söyledi: “Hafta sonu gündüz saatlerinde Ramazan öncesine göre veri kullanımında artış yüzde 10,9’a çıkıyor. Ramazan ayında veri kullanımın en çok olduğu gün ise hafta içi cuma, hafta sonu cumartesi olarak öne çıkıyor. Ramazan öncesinde hafta içi internete en çok ilgi gösterilen gün perşembeydi. Ramazan öncesinde ve Ramazan boyunca hafta sonu en çok internet kullanılan gün cumartesi. Ayrıca Ramazan içinde internet aracılığıyla sunulan eğlence içeriklerine ilgi artıyor. Buna göre Ramazan’da halkımız yüzde 6,5 oranında daha fazla video seyrediyor. Dosya paylaşımı ve indirmedeki artış ise yüzde 11,9 oranında.”

TİVİBU VE TTNET MÜZİK POPÜLER

Ramazan ayında TTNET’in sunduğu eğlence servislerine ilginin de arttığını ifade eden TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, “İnternetten TV izleme imkanı veren Tivibu’nun kullanım oranında yüzde 11,3 artış yaşandı. Ramazan ayından itibaren günlük toplam internet veri kullanımının yüzde 2,8’i Tivibu Web servisi için kullanılıyor. Tivibu Web akşam saatlerinde de en çok yoğun ilgiyi gören TTNET servisi. Tivibu Web’den sonra ilginin yükseldiği ikinci TTNET servisi TTNET Müzik.” dedi. Yılmaz, “Sayfa tıklamalarında da Ramazan ayında yüzde 17,7’lik bir artış yaşandı. Bu demek oluyor ki TTNET kullanıcıları Ramazan ayında internette daha fazla sörf yapıyor, yani daha fazla sayfa ziyaretinde bulunuyor. Sosyal paylaşım ağı Facebook’a ilgi Ramazan ayında yüzde 10, 3 oranında artış gösterdi.” şeklinde konuştu.

EN ÇOK YAPILAN 3 AKTİVİTE

TTNET Genel Müdürü Tahsin Yılmaz, Ramazan ayında internette en fazla yapılan ilk 3 aktiviteyi de açıkladı. Yılmaz’a göre, internet kullanıcıları Ramazan’da en çok video izlemek, internette sörf yapmak ve sosyal ağlara girmek için zaman ayırıyor. Yılmaz, “Ramazan ayında internet trafiğindeki artış illere göre farklılık gösteriyor. Ramazan’la birlikte internete ilgisi en çok artan il Çanakkale. Çanakkalelilerin internet trafiği yüzde 12,6 oranında arttı. Çanakkale’yi yüzde 12,1 oranıyla Edirne, yüzde 12 oranıyla Sinop takip ediyor. Bu rakamlara bakarak iftar saatinin uzamasının internet trafiğinde de artışa neden olduğu söylenebilir.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir