Rakiplerimiz sabahın altısında ‘saldırın’ diyor

Amerikalı teknoloji marketleri zinciri Best Buy’ın Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz’dan rakiplere eleştiri var: Rakiplerimiz, ‘Açılışı bekleyin, sabahın altısında saldırın’ diyor!

Türkiye’deki ilk mağazasını İzmir’de açan Amerikalı teknoloji marketleri zinciri Best Buy’ın Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, teknoloji mağazacılığında yüksek dozda devam eden rekabete sert eleştiriler getirdi. Gece yarısından sonra müşterilerin kuyruğa dizildiği ve sabaha karşı izdihamla yapılan açılış metodunu eleştiren Kopmaz, “Bizden önce gelen perakendeciler yanlış bir algılamaya sebep oldular. Bunlar sadece ucuzluğa vurgu yapıp, ‘Açılışı bekleyin, sabahın altısında saldırın’ anlayışı getirdiler. Rakiplerimizin fiyat algılaması yanlış. Açılış günleri belli ürünler ucuz, diğer ürünlerde ucuz değiller. ‘Ben ucuzum’ dediğinizde, ‘Başkaları pahalıdır’ demiş oluyorsunuz. Biz de bu konularda çalışacağız. 8-10 kişilik bir ekip, sürekli rakiplerimizi kontrol edecek. Aynı ürünler bizde rakiplerimizden pahalı olmayacak” dedi.

REKABET SADECE FİYATTA DEĞİL

“Rekabet iyidir. Ama şimdiye kadar gelen rekabette bir yanlışlık var” diyen Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, “Daha önce Türkiye’ye gelen mağazalara teşekkür ediyoruz. Bilinirlik yarattılar. Ancak yanlış bir algı yarattılar. Tüketici elektroniğinin sadece fiyatta rekabet olduğu izlenimi oluşturdular. Müşterilerin karar vermelerine yardımcı olmak, satışın sadece mağazada bitmediğini göstermek gerekiyor. Satış sonrası destek çok önemli. Bundan sonra rakiplerimiz, fiyat dışında şeyler de konuşmaya başlayacaklar” şeklinde konuştu.

“ÇALIŞANLAR KOMİSYON ALMIYOR”

Teknoloji mağazalarında çalışanlar, belli bir maaş ve satıştan prim usulüyle çalışıyor. Bu da buralardaki personelin, tüketicileri, fazla kar alacağı ürünlere yönlendirdiği, yanlış seçimlere götürdüğü ve yanılttığı yönünde eleştirilere neden oluyor. Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, bu noktada da eleştiri getiriyor ve şunları söylüyor: “Kendimizi en farklılaştıracağımız konu, objektif, müşterilerin ihtiyacı olan ürünü tavsiye etmek. Bizim mağazamızda çalışanlar komisyon almazlar. Dünyadaki bir kaç şirket dışında, bizim mağazamızda tedarikçi firmaların elemanı yoktur. Bunun, önyargısız tavsiye etmeye zarar vereceğini düşünüyoruz.”

13 ülkede 155 bin çalışanı var

Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, Best Buy’ın 43 yıllık geçmişi, 9 farklı markasıyla 13 ülkede 155 bin çalışanı ile hizmet vererek 45 milyar dolarlık ciro elde eden bir şirket olduğunu söyledi. Kopmaz, “İzmir’de 124 kişilik bir ekibimiz var. Bunun yüze 30’u part time çalışıyor. Diğer yan hizmetlerle birlikte, 180-200 kişilik bir gruba iş imkanı sağladık. Bu mağaza, yatırım olarak pahalı bir mağaza. İnteraktif deneyim alanlarına, oyun bölümü, ev sinema sistemleri, mobilite bölümlerine yatırım yaptık” şeklinde konuştu.

Neden ilk mağaza İzmir’de?

Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz, diğer firmaların aksine önce neden İzmir’den başladıklarına ilişkin bir soru üzerine, “Türkiye haritasını aldık. İl il hangi ilde ne kadar para harcanıyor tüketici elektroniğine ona baktık. Cadde cadde hangi bölgede ne kadar potansiyel var araştırdık. Özellikle İstanbul olsun, Ankara olsun diye bir yaklaşımımız olmadı. İzmir, 3,4 milyon kişinin yaşadığı, gelir seviyesinin Türkiye ortalamasının üstünde olan, üniversitelerin olduğu bir yer” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir