Shadow

Photoshop’u aratmayan çevrimiçi fotoğraf uygulaması

Photopea

MELİH BAYRAM DEDE

Fotoğraf düzenlemek için kullanılan en popüler yazılım Adobe şirketinin Photoshop adlı ürünü. Şu anda teknik yetenekleri ve piyasadaki hakimiyetiyle rakipsiz olan Photoshop’a sahip olmak ne yazık ki herkes için mümkün olamıyor. Bunun nedeniyse tahmin edebileceğiniz gibi yüksek maliyet. Bu nedenle ücretsiz alternatifler büyük önem kazanıyor.

Çok sayıda alternatif mevcut

Daha önce size kişisel bilgisayarımda Photoshop yerine açık kaynaklı bir yazılım olan GIMP kullandığımdan söz etmiştim. Alternatifler GIMP’le sınırlı değil elbette. Paint.NET, Pixlr Editor, PicMonkey, Canva gibi ücretsiz alternatifler var. Bunlardan Paint.NET Windows işletim sistemli bilgisayarlara yüklenerek, diğerleri web üzerinden kullanılabiliyor.

Hedef ‘uygun fiyatlı fotoğraf editörü’

Bu yazıda size bunlara ilave olarak Photopea adlı web üzerinden kullanılabilen ücretsiz seçeneği de bulunan bir çözümden bahsedeceğim. Photopea’nın blogunda projenin ‘En gelişmiş ve uygun fiyatlı fotoğraf editörü’ oluşturmak olduğu ifade edilmiş. Hâlâ geliştirilme aşamasında olan ve ücretsiz olarak sınırlı olarak yararlanılabilen uygulama ücretli paketler dahilinde de edinilebiliyor.

Photopea

Photoshop bilenler yabancılık çekmeyecek

Photopea, ilk bakışta Adobe Photoshop yazılımını andırıyor. Photoshop’u daha önce kullananlar ve arabirimine aşina olanlar Photopea’yı kullanmak için yabancılık çekmeyecektir. Bu önemli bir avantaj. Photopea’yı kullanmak için web sitesine girmek yeterli oluyor. Uygulamadan yararlanmak için şimdilik üyelik gerekli değil. Pratik olarak hemen çalışmalarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

PSD, XCF, Sketch, XD ve CDR destekliyor

Adobe Photoshop, GIMP, Sketch App, Adobe XD ve CorelDRAW yazılımlarının PSD, XCF, Sketch, XD ve CDR formatlarını destekleyen Photopea, bu açıdan geriye dönük uyumuluk sağlıyor. Daha önce bu yazılımlarda oluşturulmuş dosyalarınızı Photopea üzerinde açarak çalışmaya devam edebiliyorsunuz. Bu da yazılımın tercih edilmesini destekleyen önemli faktörlerden biri.

Photopea

Temel işlevler için yeterli gelecektir

Çalışmalarınızı PSD formatında kaydetmenize izin veren Photopea, özellikle yüksek maliyeti nedeniyle Photoshop yerine tercih edilebilecek önemli alternatiflerden biri olacağa benziyor. Photoshop’ta karmaşık çalışmalar yapmıyorsanız, temel fotoğraf ve görsel düzenleme işlemleri için Photopea size yeterli gelecektir. Photopea’yı denemek için Photopea.com adresine girmek yeterli.

Türkçe dil desteği ve onlarca tasarım

Türkçe dil desteği bulunan yazılım, baskı amaçlı tasarım, sosyal medya için görsel tasarımlar, YouTube kapak sayfası tasarımları, mobil tasarımlar ve reklâm gibi başlıklar altında çok sayıda taslakla birlikte geliyor. Bu sayede hangi alanla ilgileniyorsanız hemen ilgili sekmeyi seçerek görsellerinizi oluşturmaya başlıyorsunuz. Örneğin Instagram için görsel oluşturmanız gerekiyorsa ‘hikâye’ görselinin taslağı sizi bekliyor.

Acer Nitro 5 incelemesi – AMD Ryzen işlemcili oyun canavarı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir