Pentagon’da UFO arayan ‘hacker’a şok

Gary-McKinnonABD Ordusu ve NASA’nın bilgisayarlarına girdiği iddia edilen İngiliz bilgisayar korsanı Gary McKinnon’ın, yargılanmak üzere ABD’ye gönderilmesi kararına yaptığı itiraz reddedildi.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, ABD, 43 yaşındaki McKinnon’ın, “2001 ve 2002 yıllarında orduya ait bilgisayarlara karşı en büyük korsanlığı” yaptığını iddia ediyor. McKinnon, bilgisayar sistemlerine girdiğini itiraf ediyor.

Ancak bunu kötü niyetle yapmadığını savunuyor ve 800 bin dolarlık zarar yol açtığı suçlamasını reddediyor.

McKinnon’ın itirazına ret kararını temyize götürüp götüremeyeceğineyse ilerleyen bir tarihte karar verileceği belirtildi.

İngiltere İçişleri Bakanı , ABD’yle yapılan suçluların iadesi anlaşmasına göre, McKinnon’ın İngiltere’de yargılanmasını talep etme yetkisini olmadığını savunuyor.

Başsavcılık da suça dair kanıtların büyük kısmının ABD’de olmasından ve McKinnon’ın ABD Ordusu’nun altyapısını hedef aldığından, yargılamanın İngiltere’de yapılamayacağını belirtiyor.

Otizmin bir türü olan Asperger Sendromu hastası McKinnon hastalığı nedeniyle ABD’ye sınır dışı edilemeyeceğini de savunuyordu.

Avukatları, McKinnon’ın sınırdışı edilmesinin “Gereksiz, kaçınılabilir ve ölçüsüz” bir ceza olacağını savunuyordu.

Ancak 41 sayfalık karar metninde mahkeme sınırdışının “hukuki ve işlediği suça karşılık uygun bir ceza” olduğu belirtildi.

Kararda başsavcılığın McKinnon’ın İngiltere’de yargılanamayacağı tezinin de doğru olduğu kaydedildi.

McKinnon, ABD’de yargılanıp suçlu bulunursa 70 yıla kadar hapis cezası alabilir.

McKinnon ise en başından beri, ABD makamlarının sakladığına inandığı UFO’ların varlığına dair gizli belgeler aradığını savunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir