Shadow

Pazar küçülürken Lenovo büyüdü

IBM’in bilgisayar üretim bölümünü satın aldıktan sonra pazarda yeniden konumlanan Lenovo, bu yıl Türkiye’de büyük bir büyüme yakaladı. Lenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu’nun verdiği bilgiye göre, Türkiye bilişim pazarında küçülme beklenirken, yüzde 4.4 büyüme gerçekleşti. Lenovo ise 79.2 büyüdü.

Lenovo Türkiye Genel Müdürü Faik Burhanoğlu, şu anda, dünya genelinde bilgisayar pazarında dördüncü sırada yer aldıklarını hatırlatarak, yüzde 8.9 pazar payına sahip olduklarını, Lenovo’nun IBM’den sonra en büyük pazar payına ulaştığını söyledi.

Lenovo, gelişmekte olan pazarlar olarak dört ülkeye odaklanmış durumda. Önümüzdeki yıl, Hindistan’ın 10 milyon, Rusya’nın 6 milyon, Türkiye ve Malezya’nın ise 4 milyonluk bir pazar payına ulaşması bekleniyor. Lenovo’nun hedefi ise gelişmekte olan pazarlarda payını daha fazla artırmak.

Masaüstü bilgisayar pazarı küçülürken, dizüstü bilgisayar pazarı gelişiyor. 2010’da dizüstü bilgisayar pazarının yüzde 67’ye ulaşması öngörülüyor. IDC, Türkiye’de dizüstü bilgisayar pazarında yüzde 20 büyüme tahmin ederken bu pazar yüzde 42.9 gibi büyük bir büyüme gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir