Shadow

Patent savaşını kaybeden Apple, artık Nokia müşterisi

Elektronik devleri Nokia ile Apple arasında patent hakları yüzünden açılan davalarda anlaşmaya varıldı. Nokia’dan yapılan açıklamaya göre Apple davalara konu olan teknolojilerin kullanımı karşılığında Finli dev şirkete bedel ödemeyi kabul etti.

Nokia’dan yapılan basın açıklamasında, Apple’ın tek bir ödeme yapacağı, bunun ertesinde patent davalarının düşeceği belirtildi. Ödenecek rakamsa açıklanmadı. Nokia, kendisine ait bazı teknolojileri izinsiz kullandığını iddiasıyla 2009’da Apple’a dava açmıştı. Apple da fbir karşı davayla Nokia’ya cevap vermişti.

BORSADA HİSSELERİ YÜKSELDİ

Nokia’nın yıl başında Microsoft’tan transfer ettiği CEO’su Stephen Elop, konuyla ilgili açıklamasında ‘Apple’ın lisans müşterilerimiz arasına katılmasından mutluluk duyuyoruz’ ifadelerini kullandı.

Bu karar alması aynı zamanda, akıllı telefon pazarındaki başarısız girişimleriyle güç kaybeden şirketin hisselerinin de yükselmesini sağladı. Davaya konu olan teknolojiler arasında, dokunmatik arayüz, caller ID (arayan numaranın kimliği), ekran aydınlatması, 3G ve WiFi bağlantı gibi özellikler bulunuyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Apple, iPhone yetiştiremiyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir