Shadow

Pardus yola devam ediyor, yol haritası ‘Pardus’un Geleceği’ çalıştayından sonra açıklanacak

Pardus projesiyle ilgili basında ve internette farklı yazılar yayınlandı. Bunlardan edinilen izlenim, Pardus projesinin sonlandırıldığı şeklindeydi. Ancak bugün Pardus Duyuru listesine Proje Müdürü Ekin Meroğlu adıyla gelen bir e-posta, konuyu netleştirmeye bir ölçü de olsa yardımcı oldu.

Meroğlu’nun e-postasından iki net sonuç çıkarabiliyoruz. Birincisi Pardus yola devam ediyor, ikincisi Pardus’un bundan sonraki yol haritası yakın zamanda düzenlenecek “Pardus’un Geleceği” adlı çalıştaydan sonra kamuoyuna açıklanacak. Meroğlu’nun e-postasını aşağıda okuyabilirsiniz:

Merhaba,

Hepimizin bildiği gibi son zamanlarda Pardus’un geleceği hakkında bir çok tartışma oldu. Bu konu ile ilgili olarak TÜBİTAK yönetimi tarafından Pardus projesinin kapatılması gibi bir kararın alınmadığını belirtmem gerekiyor öncelikle. Projenin kapatılmasına dair ne alınmış bir karar var, ne de bu yönde bir çalışma yapılıyor. Bununla birlikte Pardus Projesinin oldukça yoğun bir yeniden yapılanma sürecinde olduğunun altını da çizmek gerekiyor.

Ben de bu yeniden yapılanma süreci kapsamında şu ana kadar olan değişiklikleri ve önümüzdeki süreçte planlanan adımları özetlemek istedim:

İlk anda göze çarpan değişiklik, projenin TÜBİTAK BİLGEM bünyesindeki enstitülerden biri olan Bilişim Teknolojileri Enstitüsü’ne (BTE) bağlanmış olması. Bu değişiklik TÜBİTAK yönetiminin enstitü ve merkez yapılanmaları ile ilgili olarak almış olduğu idari bir karar.

Yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında öncelikli olarak atılacak adım ise “Pardus’un Geleceği” konulu bir çalıştay düzenlenmesi olacak. TÜBİTAK BTE yönetimi tarafından düzenlecek olan bu çalıştayın olabildiğince geniş katılımlı ve kapsamlı olması öngörülüyor. Çalıştayın tarih ve katılımcı bilgileri BTE yönetimi tarafından duyurulacak. Bu çalıştayın çıktıları ise Pardus projesinin gelecek dönemde ilerleyeceği yönü belirlecek.

Çalıştay sonrasında ise çalıştayda alınan kararlar doğrultusunda çalışılmaya başlanacak, yeni organizasyon yapısı hayata geçirilecek, bu kararlar çerçevesinde hazırlanacak olan yeni yol haritası duyurulacak ve uygulanmaya başlayacak.

Özetle önümüzde yoğun ve projenin geleceği açısından önemli bir süreç var. Bu tip bir yeniden yapılanma süreci doğası gereği çok hızlı işleyemiyor, bu nedenle çalıştay ve sonrasındaki süreçte Pardus camiasından biraz daha sabırlı olmasını istemek durumundayız. Çalıştayın en kısa zamanda gerçekleştirilerek yeni yol haritası üzerinde çalışılmaya başlanması bizim de en büyük dileğimiz.”

Ekin Meroğlu

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Fotoğrafta 14.7 megapiksel devrimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir