Pardus, dış kaynak kullanımıyla yola devam edecek

TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) Müdür V. Dr. Ahmet Kaplan, Pardus’ta en fazla 5 kişilik çekirdek ekip oluşturacaklarını, bunun dışında yazılım geliştirme aşamalarının dış kaynak kullanımıyla özel sektör üzerinden yapılacağını açıkladı. Pardus projesinin yeni yol haritasını açıklama için İstanbul’da düzenlenen basın toplantısında konuşan Kaplan, “Çalışmalarımızın hepsi TÜBİTAK bünyesinde değil.50 geliştirici alıp da asla bunu TÜBİTAK bünyesinde yapma düşüncesinde değiliz. Bunun ekosistemle, özel şirketler tarafından sağlanmasını amaçlıyoruz. Bir çok firmayla görüşmelerimiz sürüyor. TÜBİTAK, operasyonun merkezinde olmaması lazım. Bu doğru da değil. Amacımız ekosistemi oluşturup çeşitli sertifika programlarıyla bu ekosistemin de sağlıklı devam etmesini sağlamak. Geliştiricilerle daha sıkı bir işbirliği yapmak istiyoruz. Fatih projesinde araştırma geliştirme konusu çağrısına çıkıldı. Fatih projesi için geliştirilecek sistemlerin desteklenmesi amaçlandı. Pardus işletim sistemi gömülü sistemler geliştirilmesi için de yakında çağrıya çıkacağız.” dedi.

KOBİ ÇÖZÜMLERİNE DESTEK

Pardus üzerinde yazılım geliştirenlere TÜBİTAK tarafından destek verileceğini açıklayan Kaplan, “KOBİ’lerin ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlere büyük destek vereceğiz. Girişimcilerin ihtiyaç duyduğu yazılımların ücretsiz alternatiflerini Pardus’ta hayata geçirmek istiyoruz. Amacımız bütün halkımızın kullandığı ücretsiz yararlanabileceği bir işletim sistemini yaygınlaştırmak. Ana Linux dağıtımlarından ayrılmayacak bir yapıya sahip olmak, sürücü problemlerini çözüme kavuşturmak.” dedi. Pardus Proje Yöneticisi Abdullah Erol da, “Pardus ve açık kaynak konusunda çözümler üretmiş firmaları bizimle işbirliği yapmaya davet ediyoruz. Biz onların geliştirdikleri açık kaynaklı yazılımların firmalara tanıtımlarında destek olmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

YENİSÜRÜM YAKINDA GELİYOR

Pardus’un mobil işletim sistemi sürümünün çıkarılmasında geç kalınıp kalınmadığı yönündeki bir soru üzerine Kaplan şunları söyledi: “Sadece Pardus değil birçok işletim sistemi mobilde geç kaldı. Akıllı telefonlar donanımla iç içe. Üretici donanıma uyumlu yazılımlar geliştiriyor. Donanım üreticileriyle işbirliği içinde çalışmak gerekiyor. Bir ay içinde Pardus’un yeni kurumsal sürümünü çıkaracağız. Şu anda testlerini yapıyoruz. Pardus’la ilgili Pardus.org.tr’den bilgi alınabilir. İsteyenlere ücretsiz Pardus CD’si gönderilmesi konusunda çalışma başlatacağız. Çeşitli eğitimler ve kamu spotlarıyla Pardus’u duyurmak ve çağrı merkezi hayata geçirmek istiyoruz.”

TÜRKÇE DESTEĞİ ARTACAK

Amaçlarının, Pardus’u TÜBİTAK’ın malı olmaktan çıkarıp, bütün vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabileceği ve kullanacağı bir işletim sistemi haline dönüştürmek olduğunu ifade eden Kaplan, “İşletim sisteminde Türkçe desteğini artırmak için üniversitelerle birlikte çalışma yapacağız. Öğrencilerle Türkçe dil desteği konusunda birlikte çalışacak ve katkı vermelerini sağlayacağız. Tema yarışmasıyla da Pardus’un değişik ekran görüntülerine sahip olmasını sağlayacağız. Pardus’un tamamının Türkçe olmasını amaçlıyoruz. Yazılımda menünün bir bölümünün Türkçe, bir bölümün İngilizce olması bizi üzüyor. Pardus’un en iyi Türkçe desteğine sahip işletim sistemi olmasını amaçlıyoruz. Türkçe yardım dosyaları ve kitaplarının sisteme eklenmesini planlıyoruz. Dokümantasyon konusunda eksiklik gördük. Amacımız Pardus?un temel yazılımlarına kadar kitaplar çıkarmak ve çok cüzi ücretlerle ya da ücretsiz olarak bunları dağıtmak, sistemin bilgisayara nasıl yükleneceği ve kullanılacağı konusunda destek sağlamak.” şeklinde konuştu.

DANIŞMA KURULU OLUŞTURULDU

Pardus’un Devlet Planlama Teşkilatı’nın desteğiyle, daha çok kamunun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2003’te ortaya çıkmış bir milli işletim sistemi olduğunu hatırlatan Kaplan, “22-23 Mart’ta Pardus’un Yarını adlı bir çalıştay yaptık. Burada amacımız Pardus’un tüm bileşenleri, Pardus’u kullanan özel şirketler ve kamudan kişilerin katılımını sağlayarak, ‘Pardus’u nasıl ilerletelim’ diye sormaktı. Çalıştayda Danışma Kurulu oluşturulmasına karar verildi. Danışma Kurulu 8 üyeden oluşuyor. Kamu, özel sektör temsilcileri, kullanıcı topluluğu, geliştirici ve kullanıcılardan oluşuyor. Sadece 2 üye TÜBİTAK’tan. Kararları topluluğa danışarak alıyoruz.” dedi.

KAMUDA YAYGINLAŞIYOR

Pardus konusunda her zaman Milli Eğitim Bakanlığı’nın desteğini gördüklerini ifade eden Kaplan, “İl formatörlerine ve onların da desteğiyle de öğretmenlerimize Pardus eğitimi verilecek. MEB akıllı tahtalarda Pardus kullanılmasının önünü açtı. Öğrencilerimizin ilk karşılaştıkları ekranlar kendi milli işletim sistemimiz olan Pardus olacak. Milli Savunma Bakanlığı Asker Alma Dairesi (ASAL) tüm şubelerinde Pardus kullanılıyor. Pardus’un yeni çıkacak kurumsal versiyonuyla Milli Savunma Bakanlığı’nda 5 bin bilgisayarda Pardus’un daha geniş kullanılması sağlanacak.” şeklinde konuştu. Kaplan’ın verdiği bilgiye göre, Milli Eğitim Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İSKİ ve RTÜK gibi kamu kuruluşlarında halen Pardus işletim sistemi kullanılıyor.

AKILLI TAHTADA PARDUS DA OLACAK

Kaplan, FATİH projesi kapsamında okullara dağıtımı başlanan akıllı tahtalarda Pardus kullanılması için çalışma başlatıldığını açıkladı. TÜBİTAK tarafından 2003 yılından bu yana geliştirilmekte olan Pardus işletim sisteminde yeni dönemi açıklamak için düzenlenen basın toplantısında konuşan Kaplan, “FATİH projesinde kullanılacak 85 bin akıllı tahta ihalesini Vestel kazanmıştı. Hem Windows hem de Pardus’un çalışır durumda olması şartı yazılıydı. Pardus’un tahtalarda sağlıklı çalışabilmesi için Vestel’le çalıştık. 150’ye yakın testten başarıyla geçti. Şu anda sahaya nakledilen 10 binlerce tahtadan 85 bininde Pardus var. Son olarak FATİH projesindeki akıllı tahtalarda Pardus kullanılması kararı alındı. 620 bin akıllı tahtada sadece Pardus kullanılacak.” dedi. FATİH projesindeki tablet bilgisayarlarda mobil işletim sistemlerinin ön plana geçtiğini hatırlatan Kaplan, tablet bilgisayarlarda da Pardus kullanımını sağlamak için Pardus’un mobil sürümünün yapılması konusunda çalışma başlatıldığını söyledi.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir