Shadow

Pardus 2013 için geri sayım başladı

Yerli bir işletim sistemi oluşturma hedefiyle TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde geliştirilen Pardus’un yeni sürümü için geri sayım başladı. Pardus 2013 (Pardus Kurumsal) adıyla hazırlanan işletim sistemi 25 Mart’ta kamu ve özel sektörün kullanımına sunulacak

pardus2013

TÜBİTAK tarafından ULAKBİM bünyesinde geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un web sitesinde şu sıralar bir geri sayım var. Sektörde, meraklı bir bekleyiş hakim. Gelen bilgilere göre, 2012’de mevcut Pardus ekibinin ayrılmasından sonra yeni sürüm çıkarmayan TÜBİTAK, şimdi Pardus 2013 (Pardus Kurumsal) adıyla kamu ve özel sektörün kullanması için yeni bir sürüm için geri sayımda.

Bir aksilik olmazsa, 25 Mart’ta Pardus Portal, Çağrı Merkezi ve Pardus 2013 sürümü hazır olacak. TÜBİTAK, mevcut ekibin ayrılmasından sonra, Debian tabanlı olarak ve dış kaynak kullanımıyla geliştirilmeye başlanan Pardus’ta kurumsal kullanıcıları odağa almış durumda. Bu arada, bireysel kullanıcılar için de önümüzdeki dönemde yeni bir sürüm gelme ihtimali yüksek.

Bilgi için: http://www.pardus.org.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir