Shadow

Pardus 2008’i denemeye var mısın?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen açık kaynak kodlu işletim sistemi Pardus’un 2008 sürümünün deneme sürümü ‘Beta1’ adıyla çıktı. Nihai sürüm çıkmadan önce hataların giderilmesi için yayınlanan deneme sürümlerini kullanarak, daha iyi bir işletim sistemi ortaya çıkması için destek olabilirsiniz.

TÜM YAZILIMLAR YİNE ÜCRETSİZ

Pardus 2008’de, bir bilgisayarda bulunması gereken tüm yazılımlar ücretsiz olarak geliyor. Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çokluortam (resim, müzik, video) oynatıcıları ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karşılayacak tek bir CD’de yer alıyor.
http://www.pardus.org.tr

PARDUS 2008’LE NELER GELİYOR?

Pardus 2008’de kullanıcı ve geliştiricileri birçok yenilik bekliyor. Bunlardan ilk anda göze çarpan birkaçı şöyle:

Pardus teknolojileri: dbus tabanlı yeni COMAR, daha hızlı ve daha yetenekli bir PiSi, tamamen yenilenen YALI, yeni grafik yapılandırma arayüzü, kullanıcılarımıza çok daha fazla kişiselleştirme imkanı sunan yeni Kaptan…

Güncel masaüstü teknolojileri: Tüm masaüstünde eksiksiz policykit, consolekit ve dbus/COMAR entegrasyonu, Pulseaudio desteği, otomatik yazıcı tanıma altyapısı…

Yeni görsel tasarım: Açılış ekranından simge setine, masaüstü arka planlarından uygulama açılış görsellerine kadar her noktası yenilenmiş bir Pardus..

Geniş paket desteği: Her geçen gün genişleyen ve güncellenen paket deposu; temel sistemde gcc 4.3.1 RC, glibc 2.8, kernel 2.6.24.7, Python 2.5?

Masaüstünde OpenOffice 2.4.1.3, Firefox 3.0 RC1 gibi güncel bileşenler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir