Shadow

Özeren: Cep telefonları günlük hayatın ayrılmaz parçası

Teknoloji Bilgilendirme Platformu Başkanı Serhat Özeren, Dünya Sağlık Örgütü’nün cep telefonlarıyla ilgili açıklamaları üzerine yaptığı değerlendirmede, mobil teknolojilerin başta afet, sağlık ve diğer acil konularda sağladığı erişim imkanıyla günlük hayatımızın en önemli unsurlarından biri olduğunu söyledi.

Özeren, “Her yeni teknolojide olduğu gibi mobil teknolojilerin hayatımıza kattığı değeri iyi anlamak, verimli ve doğru kullanmak gerekir. Cep telefonları birçok kez hayat kurtaran bir unsurdur. Ama her konuda olduğu gibi doğru kullanım alışkanlıkları edinmek, bu kapsamda bilinçlendirme çalışmaları yapmak son derece önemlidir. Örneğin kulaklık kullanmak gibi. Bilim adamlarının cep telefonuyla uzun konuşulması gerektiği durumlarda kulaklık kullanılması öneriliyor” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırmaları Kurumu’nun cep telefonlarıyla ilgili yaptığı sınıflandırmanın kanser riski ile cep telefonu arasındaki ilişkinin yakından izlenmesi gerektiği anlamına geldiğini belirten Özeren, aynı sınıflamada ‘turşu ve kahve’nin de bulunduğunu hatırlattı.

TURŞU VE KAHVE CEP TELEFONU İLE AYNI NİTELENDİRİLDİ

American Cancer Society: “IARC çalışması henüz tamamlamadı ve kesin bir veri yok. Mevcut bulunan cep telefonu ve elektromanyetik alanlar için uluslararası önlemler hala geçerli. Cep telefonlarının kanserle ilişkisi için yeterli kanıt yok.”

Uluslararası Kablosuz İletişim Birliği: “Cep telefonları yanında turşu ve kahve de yer alıyor.”

GSMA Enerji ve Sürdürülebilirlik Birimi Direktörü Jack Rowley: “Cep telefonlarının kanser ile ilişkilendirilebilmesi için yeterli kanıt yok. Bu kapsamlı araştırma kapsamlı öneriler sunuyor ancak hayvanlar ve hücreler üzerinde yapılan bir çalışmadan istikrarlı destek sağlamıyor. Geçtiğimiz 10 yılda bağımsız uzmanların dünya çapında yaptığı bilimsel incelemeler (Dünya Sağlık Örgütü de dahil) şu sonuca vardı ki; Cep telefonları ve baz istasyonları için geçerli mevcut güvenlik standartları, yerleşik sağlık problemlerine karşı insanları koruyor.”

İlginizi çekebilir:  Cep telefonu sahibi olmanın faturası ağır

İngiltere Kanser Araştırma Cemiyeti’nin Sağlık Bilgileri Başkanı Ed Young: “DSÖ bildirisinin endişeye mahal vermeyen bir açıklama. Bence insanlar endişe etmemeli çünkü değişen ya da farklı olan bir şey yok. Ayrıca hiç kimse açıkçası cep telefonlarından yayılan radyasyonun kanser riskini nasıl etkilediğine dair açık bir fikri yok.”

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir