Shadow

Özeren: 5651 sayılı yasa değişiyor, önerilere açığız

İnternet Kurulu Başkanı Serhat Özeren, 5651 sayılı ‘İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi’ hakkındaki kanunun değiştirilmesi için çalışma başlatıldığını açıkladı.

Özeren, “Hedefimiz bir ay içerisinde Ulaştırma Bakanlığı’na önerilerimizi sunmak. İnternet Kurulu haricindeki platform ve sivil toplum kuruluşlarının katkılarını bekleyeceğiz.” dedi.

Kanunun sene başında Meclis’e sevk edildiğini, seçimlerden dolayı TBMM’de tasarının görüşülme şansı bulamadığını ifade eren Özeren, çalışmalara kaldıkları yerden devam edeceklerini söyledi.

Özeren konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Hızla gelişen internet doğası nedeniyle bu son haline de bir ay içinde revize ederek, teklifimizi, Sayın Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’a sunmayı hedefliyoruz. Mevcut yasada işletmecilere getirilen bazı yükümlülüklerinin cezaları ağır. Hapis cezası gibi çok ağır cezalar var. Bunlar yeni yasada para cezasına çevrilebilir. Yasa, AB müktesebatına uygun olmalı, elektronik ticareti cazip kılmalı. Yurdışında barındırılan siteleri ve sunucu servislerini, ülkemizde çekebilecek düzenlemeler de buna dahil olmalı. Yurtdışından büyük yatırımcıları ülkemize çekebilmeliyiz. Yasa bunlara uygun olmalı.”

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Kredi kartınıza göz diken virüs

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir