Oyunculara siber tuzak

Yasadışı oyun indirenler zararlı kod bulaştırılmış yazılım tehlikesiyle karşı karşıya. Joao adlı yeni zararlı, bulaştığı bilgisayara ek yazılımlar indirip arka kapılar oluşturarak kişisel bilgilerin korsanların eline geçmesine hizmet ediyor.

MELİH BAYRAM DEDE

Siber saldırganlar bazı bilgisayar oyunlarının orjinallerini değiştirerek, resmi olmayan çeşitli web sitelerinde yayınlıyor. Zararlı yazılım barındıran bu sitelerden oyun indirenler, farkında olmadan Joao adı verilen zararlı yazılımın saldırısına uğruyor. Joao diğer başka zararlı yazılımları da indirme yeteneğine sahip modüler bir kod. ESET Zararlı Yazılım Araştırmacısı Tomas Gardon’un verdiği bilgiye göre, Joao’nın arkasındaki siber saldırganlar, çok oyunculu online oyunların kodlarını, zararlı yazılım indirebilecek şekilde değiştiriyor.

DDOS SALDIRILARINA ZEMİN HAZIRLIYOR

Sonra da değiştirilmiş oyunu resmi olmayan web sitelerde kullanıma sunuyorlar. Joao ile değiştirilmiş oyun, yüklendiği bilgisayar hakkında bilgi topluyor. Ardından yönetildiği merkezden ek zararlı yazılımlar indiriyor. İndirilen bu zararlılar arka kapılar oluşturup, kişisel bilgiler toplamaya yardımcı oluyor ve bilgisayarın DDoS saldırılarına katılmasına imkan tanıyor.

BU UYARILARA DİKKAT EDİN

  • İndirmeler için mümkün olduğunca resmi siteleri kullanın.
  • Oyunlarınızı her zaman son sürüme güncelleyin.
  • İyi bir güvenlik yazılımı kullanın ve oyun oynarken açık tutmaya özen gösterin.
  • Korsanlardan korunmak için mümkünse oyun moduna sahip bir güvenlik yazılımı tercih edin.
  • Oyuncuları tehdit eden başka zararlılar olduğunu unutmayın.

(26 Ağustos 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir