Shadow

‘Otobüsten İndim BMW’ye Bindim’ kitabı neden yazıldı?

Baybars Altuntaş

Baybars Altuntaş’ın ”Otobüsten İndim BMW’ye bindim” adlı kitabından, “Otobüsten İndim BMW’ye bindim’, Steve Jobs’dan çok sattı” türü haberler sonrası haberdar oldum.

Haberlere göre kitap, Michael Moritz’in Steve Jobs’un hayatını konu alan ”Ve Steve Jobs Apple’ı Yarattı” kitabını çok satanlar listesinde geçmiş ve kısa sürede büyük satış rakamına ulaşmıştı.

Madem ortada ciddi bir satış başarısı ve rakamı var. O zaman yazarı tanımak farz oldu benim için. Öğrendiğime göre, kitabın yazarı Baybars Altuntaş, ABD Başkanı Barack Obama tarafından geçen yıl Beyaz Saray’a davet edilen 150 girişimciden biri.

Bu görüşmede Altuntaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Obama’ya mektubunu da elden teslim ediyor. Dragons? Den adlı girişimcilik yarışmasında yatırımcı olarak da karşımıza çıkan Altuntaş, şimdi girişimcilik tecrübelerini bizlerle paylaşıyor.

Peki Baybars Altuntaş’a ”Otobüsten İndim BMW’ye bindim” kitabını yazdıran şey ne? İşte bu soruya da Youtube’da yayınladığı kısa videoyla cevap veriyor.

Baybars Altuntaş kimdir?

1970 İstanbul doğumlu olan Baybars Altuntaş; Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü mezunu. Henüz üniversitede 3. Sınıf öğrencisi iken 1992 yılında Deulcom International’ı kuran Baybars Altuntaş; üniversite 2. sınıf öğrencisiyken 1991 yılında da Türkiye Franchising Derneği’nin kuruluşunu yaparak Türk ekonomi dünyasında çok ses getiren bir çalışmaya imza attı. Henüz üniversite öğrencisiyken geliştirdiği özgün eğitim modeli ile kuruluşunu yaptığı Deulcom International ‘Eurowards En Hızlı Gelişen 3. Türk Markası’ olarak ekonomi dünyasında yerini aldı.

Türkiye’de ‘İnnovasyon Yaratan 40 Patron’dan biri seçilen ve hayat hikayesi TRT tarafından belgesel olarak yayınlanan; sivil toplum çalışmalarına da çok önem veren Altuntaş; Girişim Konseyi Başkanlığı görevini tamamladıktan sonra; Beyoğlu Güzelleştirme Derneği Başkanlığı görevi sırasında gerçekleştirdiği ‘Beyoğlu: Girişim Vadisi’ projesi Dünya gazetesi tarafından Sivil Toplum Girişimciliği Ödülü’ne layık görüldü ve ödülü Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım tarafından kendisine verildi.

İlginizi çekebilir:  iPad'le dergicilik yeniden doğuyor

Her yıl onlarca üniversitede verdiği ‘Sıfırdan Nasıl Patron Olursunuz? ‘ konulu konferansı ile Türkiye çapında binlerce üniversite öğrencisine hitap eden Altuntaş, pek çok sivil toplum kuruluşu tarafından da çeşitli ödüllere layık görüldü. İzmir Yeni Asır Yayın Grubu tarafından da Girişimcilik Gurusu ilan edildi. Girişimcilik Gurusu olarak İzmir’de verdiği konferansa yüzlerce kişi dinleyici olarak katıldı. En son Kıbrıs’ta Yılın Girişimcisi seçilen Altuntaş’a ödülü KKTC Cumhurbaşkanı Talat tarafından kendisine verildi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın 26?27 Nisan 2010 tarihlerinde Beyaz Saray’da düzenlediği ‘ABD Başkanlık Girişimciler Zirvesi’ için dünya çapında seçilen ve Başkan Obama tarafından davet edilen 150 girişimciden biri oldu. ABD’de düzenlenen zirvede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD Başkanı Barack Obama’ya yazdığı mektubu götüren Altuntaş’ı, ABD Başkanı Barack Obama, zirvenin açılış konuşmasını yapmadan evvel bizzat kabul etti. Mektubu Altuntaş’tan elden teslim alan Obama, zirvenin açılış konuşmasında Başbakan Erdoğan’a ve Türk ulusuna bu mektup dolayısıyla teşekkür etti ve 2. zirvenin Türkiye’de düzenleneceğini bildirdi.

CNN International’ın, söz konusu zirvenin değerlendirmesini 60 ülkeden 250 katılımcı arasında Washington stüdyolarından canlı yayında sadece Baybars Altuntaş’la yapması, Türkiye için önemli bir tanıtım oldu. Ülkemizde eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak adına yabancı dil ve kariyer eğitimlerini tüm Türkiye’ye yayarak sektörlerin yetişmiş personel açığını kapatırken bölgesel istihdam sürecine de önemli katkılar koymayı hedefleyen Altuntaş; kurucusu olduğu Deulcom International markasını dinamik yatırımcılarla beraber franchising sistemiyle tüm Türkiye’ye yayılma çalışmalarını bizzat yürütmekte.

Baybars Altuntaş, evli ve 2 çocuk babası.

Video: Kör nokta kalmasın | Keenetic Buddy 4 Wi-Fi Mesh ve Menzil Genişletici incelemesi

Yeni videolardan haberdar olmak için buradan kanala abone olmayı unutmayın!

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir