OQO, gücünü VIA’dan alıyor

Dünyanın en küçük boyutlu tam fonksiyonlu Windows Vista PC’si olan OQO’nun ödüllü ‘model 02’ ürün ailesine eklenen en yeni modeli, gücünü 1.6 GHz VIA C7-M ULV işlemciden alıyor.

Lider yenilikçi ve silikon yonga teknolojileriyle PC platform çözümleri geliştiricisi VIA Technologies, Inc, 1.6 GHz VIA C7-M ULV işlemciyi kullanan ilk cihazın, OQO’nun ödüllü model 02 ürün ailesine eklenen son model olduğunu açıkladı. Dünyanın en küçük boyutlu tam fonksiyonlu Windows Vista PC’si olan OQO model 02 güncellenerek daha yüksek hızda çalışan işlemciyle donatıldı ve performansı daha da yükseldi. Bu sayede mobil profesyonellerinin her zaman ve her yerde daha üretken olmalarına olanak tanıyor.

OQO model 02, daha hızlı işlemci dışında aynı zamanda 1.4 Mbps veri akışı, geliştirilmiş yükleme hızı ve düşük gecikme değerleri sunan ‘EVDO Rev.A’ yüksek hızlı kablosuz veri aktarım standardı gibi seçenekler içeriyor. Güncelleme, diğer yandan 120 GB’a varan iyileştirilmiş depolama kapasitesi ve SSD (katı durum sürücü) seçeneği de sunuyor.

VIA Technologies, Inc. Kurumsal Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Richard Brown, “OQO’nun model 02 bilgisayarda 1.6 GHz VIA C7-M ULV işlemciyi kullanmasından dolayı memnuniyet duyuyoruz. Bu durum, hızla gelişen UMD pazarına yönelik son teknolojik platformlar geliştirme konusunda liderliğimizi ispatlayan bir kanıt” yorumunu yaptı.

OQO’da Uluslararası Anlaşmalar ve Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Bob Rosin ise; “Ultra mobil cihazlarda performans çıtasını bir kez daha yükseltmeyi başardık. Yeni model 02, daha hızlı işlemcisi, artırılmış depolama kapasitesi, SSD seçeneği ve geliştirilmiş kablosuz bağlantı kapasitesiyle, nereye giderlerse gitsinler tüm bilgilerine, uygulamalarına ve internete erişmek isteyen mobil profesyoneller için mükemmel seçenek halini alıyor” açıklamasında bulundu.

OQO’nun CEO’su Dennis Moore ve Başkan Yardımcısı Bob Rosin arasında geçen yeni OQO model 02 ile ilgili konuşmayı izlemek için Ultra Mobile Life internet sitesini ziyaret edebilirsiniz:

http://www.ultramobilelife.com/index.php?option=com_content&task=view&id=496

VIA C7-M Ultra Mobil Platformu nedir?

VIA’nın düşük güç tüketimli çekirdek tasarımı, uç seviyede minyatürleştirme ve geniş aralıklı bütünleşik özellikler, VIA Ultra Mobil Platformu’nu ve VIA C7-M ULV işlemciyi, tam PC fonksiyonelliği ve eksiksiz internet deneyimi sunabilen yeni nesil Ultra Mobil Cihazlar için bir numaralı seçenek haline getirdi.

VIA C7-M Ultra Mobil Platformu, küçük form faktörlü Ultra Mobil Cihazlar (UMD) için özel olarak tasarlanmış olan düşük güç tüketimli VIA C7-M ULV x86 işlemciyi temel alıyor. VIA C7-M ULV işlemciyse VIA CoolStream mimarisini temel alıyor ve gelişmiş 90 nm tekniğiyle 21 x 21 mm boyutlu düşük profil nanoBGA2 paketleme sistemiyle üretiliyor. VIA C7-M ULV işlemcilerin farklı modellerinde çalışma hızları 1.0 ? 1.6 GHz arasında değişiyor olsa da en yüksek termal tasarım gücü (TDP) sadece 3.5 Watt ve bekleme konumu tüketimi 0.1 Watt olduğundan eşsiz batarya ömrü sağlıyor. Bu özellik, tasarımların çok büyük oranda hafiflemesini, küçülmesini ve incelmesini sağlayan yüksek oranlı bütünleşik ve aynı zamanda enerji verimi yüksek birleşik yongaseti sayesinde elde ediliyor.

VIA C7-M Ultra Mobil Platformu ve UMD çalışma ortaklarının ürünleriyle ilgili daha fazla bilgi için:
http://www.via.com.tw/en/products/ultra_mobile

OQO model 02 nedir?

Merkezi San Francisco, California’da bulunan OQO, Inc. aralarında 2007 yılında tanıtılmış olan ultra-küçük, güçlü, ergonomik ve bağlanabilir model 02’nin bulunduğu ses getiren ürünlerle mobil iletişimi yeniden tanımladı. OQO model 02, Windows XP ya da Vista işletim sistemini çalıştırabilen, gömülü EV-DO kablosuz geniş band yeterliliği olan ve ödüllü tasarım içeren, cepte taşınabilir, aksesuar destekli yapılı, mobil bireylere ya da iş güçlerine her zaman, her yerde üretkenlik olanağı sunan tam fonksiyonlu bir bilgisayar olarak tanımlanabilir.

VIA Technologies’in merkezi Tayvan’da

VIA Technologies, Inc. pazarın önde gelen core logic yonga setleri, düşük enerji gerektiren x86 işlemciler, ileri bağlanabilirlik, multimedia ve networking silikon ile PC ve ilgili sektör pazarlarında sistem yenilemede öncü her türlü platform çözümleri tedarikçisidir. Merkezi Taipei, Tayvan’da bulunan VIA’nın global ağı ABD, Avrupa ve Asya’nın ileri teknoloji merkezlerini birbirine bağlar. Müşterileri arasında dünyanın en büyük OEMleri, anakart satıcıları ve sistem entegratörleri bulunur.

http://www.via.com.tw

2 Comments

  • OQO gücünü VIA’dan alıyor…

    Okuyucularım bilir bir süredir blogda hareketlilik yok. Blogspot adamı katil eder dostlar ya… Neyse konuya dönelim. Son zamanlarda ilgimi çeken konulardan biride küçük küçücük PC’ler (evet evet yakında konuyla ilgili bir yazı bekleyebi…

  • ikibucukNo Gravatar

    Bakalim daha ne kadar kucultecekler. En sonunda mikroskopla bakar hale gelicez yeni teknoloji urunlere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir