Shadow

Online reklam büyüyor, geleneksel reklam küçülüyor

Dijital dünya, ekonomik krize rağmen sanılandan daha hızlı büyüyor. Internet Advertising Bureau’nun (IAB) yayınladığı rapora göre, online reklamcılık 2008’de yüzde 10.8 büyürken geleneksel reklamcılık 2008’de yüzde 2.6 küçüldü.

IAB CEO’su Randall Rothenberg’e göre online mecranın müşteriler üzerinde etkili olması ve ölçülebilir sonuçlar ortaya koyabilmesinden dolayı geleneksel reklamdan dijitale dramatik bir geçiş yaşanıyor. Bu belirsiz ekonomik koşullarda pazarlamacılar azla çok daha fazlasını yapabilmek için müşterileriyle derin ve sürekli ilişkiler kurmaları gerektiğini çok iyi biliyorlar. Dijitale yönelen deneyim-pazarlamacıları ekonominin iyileşmesiyle bu yatırımlarının karşılığını fazlasıyla alıyor olacak.

eMarketer’a göreyse, 2009’da toplam reklamcılık sektörünün yüzde 10’ları aşan önemli bir düşüş göstereceği tahmin ediliyor. Tüm bu negatif göstergelere ağmen online reklamcılığın 2009’da yüzde 9 civarında büyüyeceğini tahmin eden eMarketer Kurucusu ve CEO’su Geoff Ramsey’e göre online mecra ekonomik fırtınayı sorunsuz atlatacak.

Türkiye’deki durum ise çok daha çarpıcı. Dijital reklamcılığın gelişiminin en güncel göstergesi olarak Reklamcılar Derneği’nin paylaştığı son bilgiyi verebiliriz. Buna göre, 2008’de medya yatırımları açısından ana mecralarda yüzde 8’lere varan düşüşler yaşanırken internet yüzde 80 civarında büyüdü. Ekonomik krizden dolayı 2009’da Türk ve dünya reklam piyasasında, yüzde 15-20 seviyelerinde düşüş gerçekleşeceğini, buna rağmen internet reklamlarında 2009’da yüzde 15 civarında artış bekleniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.