Shadow

Online müzik çılgınlığı

Next Big Sound’un araştırmasına göre 2012’de online müzik dinlemede yüzde 45 büyüme kaydedildi. Sosyal medyanın gücüyle sanatçıların hayran sayısının artışı da bu sonuçta etkili oldu

muzik

Kasetler 90’lardan kalan bir anı olurken, CD’ler de yerini MP3lere bıraktı. Teknolojinin gelişimine paralel olarak günümüzde ise dinleyiciler MP3’leri de terk ediyor ve müziği internet üzerinden keşfetmeyi, dinlemeyi ve paylaşmayı tercih ediyor. Medianova CEO’su Serkan Sevim, güvenilir veri analiz şirketi Next Big Sound’un yayınladığı, dünya verilerine yer veren rapora dayanarak 2012 yılında bazı sanatçıların ‘100 milyar adede yakın bağımsız dinlemeye ve 5 milyarın üzerinde yeni hayrana ulaştığını belirtti.

Albüm satışlarının devam ettiğine ancak rakamsal açıdan pazarın çok küçüldüğüne dikkat çeken Sevim, ‘Online dinlenen ve paylaşılan müzik sayısının ve bunun sanatçılara faydasının göz ardı edilmesi artık imkânsız. Next Big Sound’un sosyal medya ve CDN kanalları üzerinden topladığı online istatistiklere göre 2012’de online müzik dinlemede %45 büyüme kaydedildi. Sanatçıların kazandığı yeni hayranların sayısı ise %67 arttı.’ şeklinde konuştu.

Sevim, ‘Raporda, Amerikalı folk-rock grubu The Lumineers sosyal medyayı başarılı kullanan sanatçılara örnek. Grup, Facebook veya Twitter üzerinden kendilerini takip eden kullanıcılara yeni albümlerindeki şarkılardan örnekler sundu. Twitter takipçilerinin sayısı %320 arttı. Bu, sosyal medyanın pek çok sektörde olduğu gibi müzik sektöründe de büyük etkisi olduğunun çarpıcı bir örneğidir’ dedi.

Sosyal medyayı etkin kullanan sanatçıların satışları artıyor Next Big Sound’un elde ettiği veriler 2012 yılında müzisyenlerin Twitter ve Facebook gibi sosyal platformlardaki aktivitelerinin de önceki yıllara göre önemli oranda arttığını gösteriyor. Raporda, ‘en sosyal albüm’ listesinde ilk üç sırada yer alan grupların hayran kitlesinde, hayranlarıyla olan iletişiminde ve satışlarında önemli artış kaydedildiği belirtiliyor. Sosyal medyada aktif olan ve online satış yapan sanatçılar hayran kitlelerini genişletiyor, onlarla daha iyi iletişim kuruyor ve bunun sonucunda daha fazla satış yapıyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Twitter Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir