Online ihaleyle kamuda 5 milyon TL tasarruf

Kamudaki ihalelerin tamamen elektronik ortamda yapılmasını sağlayacak Elektronik Kamu Alım Platformu’nda ilk ihale 7 Mart’ta gerçekleştirildi. Elektronik ihaleyle hem şeffaflık sağlanırken hem de kamuya yılda 5 milyon TL tasarruf yapma fırsatı doğuyor.

Hasan Gül

Elektronik Kamu Alım Platformu (EKAP) projesiyle kamu alımlarının tamamen elektronik ortamda yapılmasıyla yılda 5 milyon TL tasarruf bekleniyor. Rixos Grand Hotel Ankara’da gerçekleştirilen “Kamu Yararına Teknoloji Günü II” etkinliğinde konuşan Kamu İhale Kurumu Başkanı Hasan Gül, kurum olarak görevlerinin kamuda yapılan alımları düzenlemek olduğunu belirterek, “Kamuda yılda 150 bin ihale yapılıyor. İhale açan kamu kurumu sayısı 25 bin. Bu ihalelere giren kurum sayısı 100 bin. EKAP projesiyle, kamu alımlarında elektronik ihaleye geçilmesiyle yüzde 20 tasarruf sağlanması bekleniyor. Bu da devletin yıllık 5 milyar TL, uygulamayı kullanan şirketlerin ise 200 milyon TL tasarruf etmesi anlamına geliyor. İlk elektronik ihale 7 Mart’ta gerçekleştirildi.” dedi. EKAP projesi sayesinde kamu kurumlarının yılda yaklaşık 5 milyar TL, uygulamayı kullanan şirketlerin ise 200 milyon TL tasarruf edeceği açıklandı.

TEKNOKENTTE ÖZEL EKİP KURULDU

Elektronik Kamu Alım Platformu (EKAP) projesini yürütecek Fujitsu Türkiye’nin Genel Müdürü Halit Zaim, “Ankara Hacettepe Teknokent’te kuracağımız ofiste 60 kişilik ekip projeyi yürütecek. Hacettepe Teknopark’ta 3 yıl sürecek bir çalışma sonucu proje hayata geçecek. Kamu hizmetlerinin kurumlara ve vatandaşlarımıza daha etkin, kolay bir şekilde sunulmasına ve hizmet kalitesinin yükselerek uluslararası standartlara ulaşmasına imkân veren bu projenin bir parçası olmaktan gururluyuz.” şeklinde konuştu. Projede Fujitsu Türkiye ile birlikte Microsoft Türkiye de rol alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir