Shadow

Öğrencilerin en çok çalışmak istediği şirket IBM

Almanya merkezli insan kaynakları araştırmaları şirketi Trendence’in Avrupa genelindeki üniversite öğrencilerine yaptığı anket sonuçlarına göre IBM, Avrupa’daki mühendislik, fizik ve bilgisayar bilimleri öğrencilerinin en çok çalışmak istediği kurum seçildi.

Bu sene beşincisi yapılan Avrupalı Öğrenci Barometresi (European Student Barometer) araştırmasına katılan 18 ülkedeki 40.000 işletme, ekonomi ve mühendislik öğrencisinin yüzde 41.9’u, IBM’i bilgi teknolojileri sektörünün en ilgi çekici işvereni seçti. IBM, kategorisinde geçen seneye göre 9 basamak birden yükselerek birinci oldu.

IBM Türk Üniversite İlişkileri Bölüm Müdürü Jale Akyel, sonuçlarla ilgili olarak, “Araştırma, BT sektöründe kariyer yapmak isteyen Avrupalı öğrencilerin IBM’i nasıl algıladıklarına dair net sonuçlar veriyor. IBM, Türkiye ve Avrupa’daki pek çok üniversiteyle ortak bilimsel projeler yürütüyor. Öğrencileri iş hayatının beklentilerine uygun mesleki formasyonla mezun olmasına sağlamaya çalışıyoruz. Araştırma bu çalışmaların da hedefine ulaştığını gösteriyor” dedi.

Trendence’ın Avrupalı Öğrenci Barometresi araştırması, Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya, İspanya, Portekiz, İsviçre, Belçika, Hollanda, İrlanda, Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya’da gerçekleştirildi.

Üniversitelerin Ekonomi ve İşletme bölümleri ile Mühendislik, Fizik ve Bilgisayar Bilimleri bölümlerinde iki farklı grupta düzenlenen araştırmaya katılım e-posta yöntemiyle sağlandı. Çalışmada, öğrencilerin maaş ve çalışma saati beklentileriyle iş bulabilme beklentileri de ülkeler bazında araştırıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir