Nokia’dan ekosistem atağı

Nokia web ve akıllı telefon platformları için yeni bir uygulama türüne kapı açan Ovi API’leri ve Ovi SDK Beta ile web yayıncıları ve geliştiricilerin tümleşik servislere sahip uygulamalar geliştirilmelerini kolaylaştırıyor. Nokia yeni Ovi API’ler ve Ovi SDK Beta ile web yayıncıları ve geliştiricilerinin tümleşik servisler ve doğal kullanıcı arayüzlerine sahip uygulamaları hızla ve zahmetsizce oluşturabilmelerine yardımcı oluyor.

Nokia World etkinliğinde duyurduğuna göre, Nokia akıllı telefonlarında dikkat çekici konum çözümleri sunan Ovi Maps Player API ve Ovi Navigation Player API’den başlayarak, servisleri için web ve mobil API’lerini aşama aşama sunacak. Şirket Nokia World’de ayrıca iki şirket arasında yakın işbirliğini ve mobil sosyal ağlarda yeni fırsatları vurgulayan Facebook Mobil Direktörü Henri Mossinac’ı da ağırlıyor.

“Bu yalnızca bir başlangıç. Geliştiricilerle çok çeşitli çözümler için yakın bir işbirliği içinde çalışacağız, buna ilk aşamada sosyal konum çözümleriyle başlıyoruz” diyen Nokia’da Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Niklas Savander, “Amacımız çok açık; iş ortaklarımızın tüketicilerin vazgeçilmez bulacağı, çok cazip, bağlama ilişkin uygulamaları zahmetsizce geliştirmelerini sağlamak” diye belirtiyor.

Nokia şu ana kadar Ovi SDK Beta ve Ovi API’leri kullanarak örnek uygulamalar oluşturmak üzere Lonely Planet, Deutsche Bahn, Associated Press, Qype, National Geographic, Deutsche Telekom Medien ve Langenscheidt gibi önemli iş ortaklarıyla çalışmalar gerçekleştirdi. (Ovi SDK videosu http://events.nokia.com/nokiaworld adresinde bulunabilir.)

Web iş ortağı Nokia ile geliştirme konusunda görüşlerini dile getiriyor:

“Nokia olan işbirliğimizden çok memnunuz” diyen Facebook Mobil Direktörü Henri Moissinac, “Haziran’da sunulduğundan bu yana Nokia için Facebook uygulaması 150’den fazla ülkede kullanıcılar tarafından indirilebilir hale geldi ve şu anda Ovi Mağazası’ndan en çok indirilen uygulamalardan biri. Dünyanın en büyük mobil cihaz üreticisiyle bu denli yakın çalışmak, bu sayede tüm dünyada 250 milyon kullanıcımıza mobil cihazlarında yeni bir Facebook deneyimi sunmak gerçekten son derece heyecan verici ve bu kesinlikle yalnızca bir başlangıç” diye belirtiyor.
 
Geliştiriciler için Ovi beta programı

Nokia geliştiricileri Forum Nokia Developer Community sitesinde (www.forum.nokia.com/ovi) Geliştiriciler için Ovi programına katılmaya davet ediyor ve Ovi SDK Beta ve Ovi API’lerini kullanımlarına sunuyor. Ovi SDK Beta ve Ovi API’leri ile oluşturulmuş uygulamalar, tüm dünyadan milyonlarda müşteriye ulaştırılmak üzere 2010’un başlarında Ovi Mağazalarında sunulacak.

Ovi SDK Beta ve Ovi API’leri

Kayıt yaptıran geliştiricilere şu anda teknoloji önizlemesi sunuluyor. Bu kapsamda şunlar yer alıyor:

Ovi SDK Beta, kullanımı kolay, web tabanlı bir araç kutusu. Web, Symbian ve Maemo platformları için ayrıcalıklı bir kullanıcı arayüzü ve tümleşik Ovi özelliklerine sahip uygulamalar geliştirmek için araçlar sunuyor. Ovi SDK Beta zahmetsizce zengin uygulamalar geliştirmeyi sağlayan Ovi API’leri ve tamamen yeni Ovi Kullanıcı Arayüzü (UI) kütüphaneleri içeriyor. Ovi SDK Beta’da HTML, Cascading Style Sheets (CSS) ve JavaScript (JS) gibi tüm dünyadaki geliştiricilerin aşina olduğu standart web teknolojileri ve programlama dilleri kullanılıyor.

Ovi API’leri, geliştiricilere web uygulamalarına haritalar ve navigasyon gibi servis özelliklerini dahil etmeleri için kolay bir yol sunuyor. Nokia şu ana kadar ilk iki Ovi API’yi sundu:

Ovi Maps Player API, mobil ve web uygulamalarına zahmetsizce haritaların eklenmesini sağlıyor. API Ovi Maps tarafından destekleniyor ve 180’den fazla ülke haritasını, konum tabanlı arama ve ayrıntılı yer bilgilerini içeriyor. Diğer özellikler arasında dinamik harita ortaklıkları için harita, yüzey ve 3D modları dahil çok çeşitli görünümler sunan vektörel haritalar yer alıyor. Nokia ilk olarak bu yılın başlarında web için Ovi Maps Player API’yi sunmuştu.

Ovi Navigation Player API, geliştiricilerin Nokia’nın rota planlaması, adım adım sürücü navigasyonu gibi endüstri lideri yaya ve sürücü navigasyonu özelliklerini uygulamalarına dahil etmelerini sağlıyor. Bu sayede içerik oluşturucuların tüketicilerin ister bir arkadaş, ister bir otobüs durağı ya da tren istasyonu, isterse de bir mağaza olsun, tam olarak gitmek istedikleri yere varmalarını sağlayan uygulamalar geliştirmeleri mümkün oluyor.

Nokia 2009 Calling All Innovator yarışmasında Harita üzerinde Uygulama kategorisi birincisini duyuruyor. Nokia ayrıca 2009 Calling All Innovator yarışmasında Harita üzerinde Uygulama kategorisi birincisini de duyurdu. Ovi SDK Beta?yı kullanan St. Paul, Minnesota’dan Primordial, ABD Ordusu için orijinal olarak oluşturulmuş teknolojiyi temel alan bir uygulama olan Ground Guidance ile bu kategoride rakiplerini geride bıraktı. Diğer ödüllerin yanı sıra 30.000 dolar kazanan uygulama Ovi Maps kullanıcılarının herhangi bir yol ya da yol verisi olmasa da bir noktadan diğerine ulaşmalarını sağlıyor. Uygulama sayesinde bir kullanıcının tek ihtiyaç duyduğu bilgi başlangıç ve varış noktaları oluyor, bundan sonra Ground Guidance dik tepeler ya da su gibi istenmeyen arazi koşullarını eleyerek yürünebilir bir yol oluşturup sunuyor.

Mayıs 2009’da başlayan Calling All Innovators, Nokia mobil cihazlarının gerçek dünya senaryolarında kullanımını geliştirmek üzere uygulama ve çözümlerin oluşturulmasına yönelik olarak tasarlanan küresel bir mobil geliştiriciler yarışmasıdır. Harita üzerinde Uygulama kategorisi katılımcılarından Ovi Maps kullanarak konuma duyarlı servislerin gücünü ortaya çıkaracak yeni fikirler ortaya koymaları bekleniyordu.

Ovi SDK Beta, Ovi Maps Player API ve Ovi Navigation Player API hakkında daha fazla bilgi Forum Nokia web sitesinde bulunabilir: http://www.forum.nokia.com/Ovi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir