Nokia’da düşüş sürüyor

Son dönemde ekonomik kriz ve satışlarındaki düşüşler sebebiyle zor günler geçiren Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia üçüncü çeyrekte de zarar açıkladı.
CNET Türkiye’nin haberine göre, 2009 yılının üçüncü çeyreğine ait mali verileri açıklayan firmanın bu dönemki zararı 560 milyon Euro oldu.
Nokia, geçen yılın aynı döneminde 1.09 milyon Euro kar ettiğini açıklamıştı. Firma, satışları yüzde 20 oranında düşmesine rağmen pazar liderliğini korudu.
Nokia’nın zarar açıklamasında Siemens ile yaptığı ortaklık ve ortaklık için harcadığı paranın etkili olduğu sanılıyor. Ayrıca ekonomik kriz, iPhone gibi güçlü bir rakibin bulunması da diğer etkenler arasında sayılıyor.
Firma, 2009 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7 oranında bir gelir kaybı öngörüyor.

Finlandiyalı cep telefonu üreticisi Nokia, Apple?ın dokunmatik ekranlı mobil iletişim cihazı iPhone?la sektörün gidişatını değiştirmesinin ardından rekabette zorlanıyor.

Nokia, her ne kadar elini çabuk tutup, dokunmatik ekranlı ürünler piyasaya çıkarsa da, bu girişimler bile, üçüncü çeyrekte 559 milyon avro zarar etmesinin önüne geçemedi.

Nokia?nIn, bu çeyrekte satışları yüzde 20 geriledi. Şirket, geçen yıl aynı dönemde 1,09 milyar avro kar açıklamıştı. Şirketin geçen yıl Temmuz-Eylül döneminde 12,2 milyar avro olan satışları ise bu yıl aynı dönemde 9,81 milyar avroya geriledi.

Cep telefonu sektörü finansal krizden ciddi biçimde etkilense bile Nokia, cep telefonu piyasası görünümünün düzeldiğini iddia ediyor. Bu yıl cep telefonu satışlarıyla ilgili tahminlerinde değişiklik yapan Nokia, önceki yıla göre bu yıl cep telefonu satışlarının yüzde 7 düşmesini beklediğini belirtti.

Öte yandan Sony Ericsson?un 3. çeyrek zararı ise 164 milyon avro oldu. Şirketin açıkladığı çeyrek yıl sonuçlarına göre, satışların düşmesi ve yeniden yapılanmayla ilişkili maliyetler nedeniyle 3. çeyrekte zarar büyüdü. Geçen yıl 3. çeyrekte 25 milyon avro zarar eden şirket, bu yıl söz konusu dönemde 164 milyon avro zarar açıkladı.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir