Shadow

Nokia, Türkiye’de en sevilen marka seçildi

Nokia, aylık pazarlama iletişimi dergisi MediaCat tarafından Ipsos-KMG işbirliğiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, tüm kategoriler arasında ve cep telefonu kategorisinde Türkiye’nin en sevilen markası oldu.

Kategori yardımlı hatırlanma sonucunda yüzde 72 ile Türkiye’nin en sevilen markası olmayı başaran Nokia’yı, Türk Hava Yolları ve Turkcell takip etti.

Bütün kategoriler bir arada değerlendirildiğinde, kadın erkek farkı gözetmeksizin, Türkiye’nin en sevilen ilk 10 markası Nokia, THY, Turkcell, Arçelik, Coca-Cola, İstikbal, Casper, Kanal D, McDonald’s ve Carrefour olarak sıralandı.

Öte yandan, kadınların en sevdiği markalarda yüzde 70 ile Nokia birinci iken, erkeklerde yüzde 76 ile THY birinci geldi. Cep telefonu kategorisinde en sevilen markalar için yaş, cinsiyet ve sosyo-ekonomik grupları arasında bir fark görülmedi ve Nokia yüzde 72 ile en sevilen marka oldu.

Türkiye?nin en sevilen markaları araştırması, Türk tüketicisinin hayatında yer tutan 20 kategoride en sevilen markaları öğrenmek için, 23 Şubat – 22 Mart tarihleri arasında, Türkiye’yi temsil edecek şekilde 12 ilde, 15-55 yaş arası kadın ve erkek 1.200 kişiyle görüşülerek yapıldı.

Araştırma kapsamında yer alan kategoriler şöyle sıralanıyor: Cep telefonu, GSM operatörü, havayolu şirketi, beyaz eşya, içecek, televizyon kanalı, fast food, otomotiv, banka, gazete, kredi kartı, giyim, ayakkabı, bilgisayar, mobilya, ev elektroniği, süpermarket, şampuan, online alışveriş siteleri ve deterjan. Araştırma sonuçları, Mayıs 2009 tarihli MediaCat’ta yayımlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir