Nokia, ‘netbook’ cephesinde pazar arıyor

Finlandiyalı Nokia, cep telefonu kullanıcılarının yakından tanıdığı bir marka. Nokia, şimdi de cep telefonlarının da bilgisayarlaşma eğilimi göstermesinden olmalı, ilk kez bilgisayar üretti ve bu ürünle ilgili detaylar geçtiğimiz günlerde açıklandı. Her şeyden önce, Nokia’nın netbook adı verilen ve piyasada cep bilgisayarıyla, dizüstü bilgisayarlar arasında konumlanan bu ürünü geliştirme ihtiyacı duyması çok önemli. Çünkü Nokia’nın rakiplerine baktığımızda bir çoğunun aynı zamanda bilgisayar da ürettiğini görüyoruz. Nokia’nın dünya genelindeki liderliğinin sarsılmakta olduğu bir dönemde, kendisine yeni bir kapı aralama girişiminde bulunması şaşırtıcı olmamalı. Şimdi gelelim, Nokia’nın Booklet 3G adı verilen bu ürünün detaylarına.

Nokia soslu bir Windows 7

Nokia’nın ‘netbook’unun teknik detaylarına baktığımızda, karşımızda, Nokia eğlence ve navigasyon sistemleriyle zenginleştirilmiş, Windows 7 işletim sistemi kullanan 10 inçlik bir ekrana sahip bir cihaz olduğunu görüyoruz. Nokia Booklet 3G adı verilen bu ürün, 3G bağlantı desteğiyle, kablosuz internet erişim alanları dışında, 3G hizmeti alınabilen her yerden bizi internete bağlayacak bir cihaz. Tüm ‘netbook’larda olduğu gibi, Intel’in Atom adı verilen işlemcisini kullanan ürün, 12 saatlik bir pil ömrü vaad ediyor. Tabi bunun gerçekte ne kadar mümkün olduğunu kullandığınız uygulamalar belirleyecek. Özellikle, 3G modemlerin ve bilgisayarlardaki grafik kartlarının aşırı enerji tükettiği göz önüne alınırsa, bu yöndeki kullanımın pratikte 12 saati bulmayacağı kolayca tahmin edilebilir.

3G’li bir telefondan biraz fazlası

Nokia Booklet 3G, dış görünüş ve tasarım olarak oldukça başarılı bir ürün. Alüminyum kasaya sahip Booklet 3G’nin 2 santimlik bir kalınlığı var ve sadece 1,25 kg. ağırlığında. Ancak yine de, gözümüz 1 kilogramın altında bir cihaz arıyor. Üründe bulunan entegre önyüz kamerasıyla görüntülü görüşmeler yapmak mümkün. Ayrıca ekran formatı olarak da HD’yi destekleyen üründe, HD video çıkışı için bir adet HDMI bağlantı noktası bulunuyor. Diğer cihazlarla kablosuz veri alışverişi için entegre Bluetooth bulunan üründe, bellek kartlarını okumamızı kolaylaştıran SD kart okuyucu da yer alıyor. Üründe milyonlarca şarkıya online ulaşıp çalmak için Nokia Music Store ve internetteki servislerle senkronizasyon için Ovi Suite uygulaması yüklü geliyor. Nokia Booklet 3G ile ilgili daha fazla bilgi için http://tinyurl.com/kpnf5r adresi ziyaret edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir