Shadow

Nokia, 2016 yılına kadar Symbian’la devam edecek

Nokia Türkiye Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk, “Nokia, 2016’ya kadar paralel olarak Symbian işletim sistemini kullanan ürünler geliştirmeye devam edecek. Önümüzdeki yıl 150 milyon adet akıllı telefon satmayı hedefliyoruz. Windows Phone’a geçiş süreci tamamlanıncaya kadar biz bu ürünleri rekabetçi tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

Nokia’nın Microsoft’la anlaşması ve ürettiği akıllı telefonlarda Windows Phone işletim sistemi kullanacağını açıklamasının ardından, şirketin kendi işletim sistemi Symbian’ı devredışı bırakacağı şeklinde bir algı oluşmuştu. Bunun doğru olmadığını belirten Nokia Türkiye Ürün Müdürü Ali Mutlu Direk, “Nokia, 2016’ya kadar paralel olarak Symbian işletim sistemini kullanan ürünler geliştirmeye devam edecek. Önümüzdeki yıl 150 milyon adet akıllı telefon satmayı hedefliyoruz. Windows Phone’a geçiş süreci tamamlanıncaya kadar biz bu ürünleri rekabetçi tutmaya devam edeceğiz.” dedi.

ŞİRKET SYMBIAN’DA KARARLI

IDC araştırma şirketinden Nick McQuire, “Yapılan üç yeni akıllı telefon lansmanıyla birlikte Nokia Windows Phone 7’nin yanı sıra, Symbian’ın ürün portföyünde önemli bir rol üstlenmeye devam edeceğini açıklığa kavuşturdu” diyor. McQuire’e göre, bu gelişme, “Nokia’nın platforma geliştirmeleri ve yenilemeleri aktarmadaki büyük hızı rekabetçi akıllı telefon seçenekleri arasına Symbian ürünleri katmadaki kararlığının da bir kanıtı.”

SYMBIAN DAHA DA AKILLANDI

Nokia’nın akıllı telefonlarda kullandığı işletim sistemi Symbian’ın Belle adlı güncellemesi, artırılmış özellikleriyle birlikte geliyor. Nokia, Symbian Belle güncellemesini üç yeni akıllı telefonuyla kullanıma sundu. Nokia N8, Nokia E6, Nokia E7, Nokia X7, Nokia C7, Nokia C6-01 ve Nokia Oro’nun yeni versiyonlarında Symbian Belle kullanılabilecek ve PC ve wireless bağlantılarıyla indirilebilme olanağı da çok kısa süre içinde duyurulacak. Nokia 700, Nokia 701 ve Nokia 600 adlı bu yeni üç telefon, Symbian Belle ile tek tuşla Yakın Alan İletişimi (NFC) paylaşım ve eşleşme, yeni kullanıcı arayüzü ve daha güçlü bir mobil internet deneyimi sunuyor. NFC özelliği, cihazlar arasında içerik paylaşımına imkan tanımanın yanı sıra, bu üç yeni cihazın NFC uyumlu mobil hoparlör ve Bluetooth kulaklıklarla da eşleşmesine olanak sağlıyor.

ANA SAYFA SAYISI 6’YA ÇIKTI

Nokia’nin yeni ürünleri, Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisiyle geliyor. NFC ile farklı uygulamalar pazarda olacak. Gelecek ürünlerde en az 1 Ghz. işlemci ile gelecek ve içlerinde daha iyi grafik işlemciler bulunacak. Microsoft Exchange desteğinin yanı sıra, kurumsal uygulamalar için Lync ve SharePoint desteği de beraberinde gelecek. Symbian Belle, uygulamaların ve servislerin görüntülenebilmesi için daha çok yer sunmak amacıyla ana sayfa sayısını 3’ten 6’ya yükseltiyor. Ana sayfaları daha canlı kılmak ve kullanıcı deyimini kişiselleştirmek için 5 farklı boyutta daha esnek ‘live widget’lar sunuyor. Ayrıca açılır menü ve görev çubuğuyla herhangi bir ana sayfadan bildirimlere ulaşabilmeyi kolaylaştırıyor ve daha iyi bir internet deneyimi sağlıyor.

İŞTE NOKIA’NIN ÜÇ YENİ AKILLISI

  • Nokia 700: En küçük akıllı

Yalnızca 50 santimetreküplük hacmi, 96 gram ağırlığı ve 100×50,7×9,7 mm boyutlarıyla Nokia 700, Nokia’nın Symbian platformundaki en kompakt akıllı telefonu olmakla kalmayıp, dünyanın da en kompakt monoblok dokunmatik akıllı telefonu. Boyutları bu kadar küçük olmasına rağmen, tek tıkla NFC paylaşım ve eşleşme yeteneği, 1 GHz işlemci, 3,2 inçlik AMOLED ClearBlack ekran, 2GB dahili bellek (32 GB microSD kart kullanarak toplam 34GB kullanma seçeneği ile), HD görüntü kaydı ve 5 megapiksel tam odaklanabilir LED flaşlı kamera özellikleri sunuyor. Nokia 700, aynı zamanda Nokia’nın en çevre dostu akıllı telefonu. Uzun pil ömrü, çevre dostu materyallerin kullanımı ve pil tüketimini en aza indiren özellikleriyle Nokia 700 çevre konusunda bilinçli kullanıcılar için en mükemmel telefon. Vergiler hariç 270 Euro.

  • Nokia 701: En parlak ekranlı

Nokia 701, iç ve dış mekan kullanımında mükemmel görüntü sağlayan 3,5 inçlik ClearBlack ekranıyla birlikte dünyanın en parlak ekranlı ekranına sahip zarif ve stil sahibi bir akıllı telefon. Ayrıca en temiz ses kalitesi için aktif gürültü giderme özelliğe sahip ve diğer yeni akıllı telefonlarda olduğu gibi içeriğin paylaşılmasına ve sesin kablosuz olarak kulaklık veya NFC uyumlu hoparlörlere aktarılmasına olanak tanıyan tek tıkla NFC eşleşme ve paylaşım imkanı sunuyor. Popüler Nokia C7 tasarımını temel alan akıllı Nokia 701, ayrıca 1 GHZ işlemci, 2x dijital zoom ve çift LED flaşa sahip 8 MP tam odaklanabilen kamera, ekstra ön kamerası ve HD kayıt gibi özelliklere sahip. 8GB dahili bellek ve 32GB microSD kart kullanarak belleği 40GB kadar yükseltme seçeneği de sunuyor. Vergiler hariç 290 Euro.

  • Nokia 600: En yüksek sesli

Akıllı Nokia 600 ulaştığı ses yüksekliği sayesinde Nokia’nın en yüksek sesli akıllı telefonu unvanını elinde bulunduruyor. Kulaklık olmadan radyo dinleme olanağı sağlayan dahili FM radyo anteni ve herhangi bir FM radyosuna yayın yapma olanağı sağlayan FM vericisi ile, Nokia 600 müzik severlerin rüyası. 60 saat kesintisiz müzik çalma süresi, inanılmaz derecede güçlü bir ses sunan dahili hoparlörü ve ayrıca NFC aksesuarlarıyla kablosuz müzik yayını yapma özellikleri Nokia 600’ü partiyi başlatmak için mükemmel bir akıllı telefon yapıyor. Fiyat noktasında Nokia 700 ve Nokia 701’den daha ucuz olması Nokia 600’ü daha çekici kılan bir başka nokta. Nokia 600’de 1 GHz işlemci, LED flaşlı 5MP tam odaklanan kamera ve HD video kayıt özellikleri ile 32GB microSD kart ile 34GB’a kadar yükseltilebilen 2GB dahili hafıza bulunuyor. Vergiler hariç 180 Euro.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir