Shadow

Netten ödemede güven bunalımı

Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 61’i çevrimiçi alışveriş yaparken ya da para transferi gerçekleştirirken kendilerini güvende hissetmiyor. Bu oran dünya genelinde yüzde 49 düzeyinde

alisveris

Teknoloji ne kadar gelişse ve yaygınlaşsa da, internet kullanıcıların güvenlik endişelerini giderecek çözümler aynı hızla yaygınlaşmıyor. Bu da hemen her gün siber hırsızlık haberlerini basında okumamızı beraberinde getiriyor. İnternet kullanıcılarının güvenlik endişeler ve yaklaşımlarını tespit etmek için, Kaspersky Lab ve B2B International geçtiğimiz günlerde bir araştırma yaptı.

KORKU HAVASI HAKİM

Dünya genelinde kullanıcıların yüzde 49’u, Türkiye’de ise yüzde 61’i çevrimiçi alışveriş yaparken ya da para transferi gerçekleştirirken kendilerini güvende hissetmiyor. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 56’sı ise siber dolandırıcılığa karşı korunduklarını bilseler çevrimiçi ödeme sistemlerini daha sık kullanacaklarını ifade etti. Sonuçlar, Türkiye’de kullanıcıların yüzde 58’inin internette finansal dolandırıcılıktan korktuklarını gösteriyor, Avrupa’da bu oran yüzde 62.

DAHA FAZLA KORUMA

Avrupa’da çevrimiçi ödeme yapan kullanıcıların yüzde 34’ü finans şirketleri tarafından sunulan uygulamaların güvenliği sağlamak için daha fazla koruma gerektirdiğine inanıyor, Türkiye’de bu oran daha yüksek, yüzde 54. Kullanıcıların yüzde 49’u finansal bir işlemi güvenlik endişesiyle yarıda bıraktığını belirtiyor.

SORUMLULUK BANKADA

Türkiye’de ankete katılanların yüzde 60’ı finansal verileri korumak için ilave önlemler alan şirketleri tercih edeceklerini söyledi. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 27’si finansal işlemlerin güvenliği konusundaki sorumluluğu tamamen bankalara verirken yüzde 24’ü yalnızca kendilerinin sorumlu olduklarına inanıyor. Ankete katılanların yarısına yakını ise (yüzde 45) finansal bilgilerin korunmasında hem kullanıcıların hem de bankaların sorumluluk taşımaları gerektiğini düşünüyor. Türkiye’deki internet kullanıcılarının yüzde 60’ı finansal verileri korumak için ilave önlemler alan şirketleri tercih edeceklerini belirtiyor.

E-TİCARETİ VURUYOR

Kaspersky Lab Dolandırıcılık Önleme Bölümü Dünya Başkanı Ross Hogan, birçok kullanıcının, hala bilgisayar ya da mobil cihazlar üzerinden çevrimiçi alışveriş yapmak yerine, fiziksel satış noktalarında nakit ödeme ile veya banka kartlarını kullanarak alışveriş yapmanın daha güvenli olduğunu düşündüğünü ve bu isteksizliğin çevrimiçi ödeme pazarının gelişmesini engellediğini belirtiyor.

GÜVENLİK ARTMALI

Hogan, “İnsanları elektronik ödeme hizmetlerini daha etkin bir şekilde kullanmaya başlamaları konusunda teşvik etmek için bankaların, çevrimiçi mağazaların ve e-ödeme sistemlerinin kullanıcılara siber dolandırıcılara karşı güvende olduklarını hissettirmeleri gerekir.” diyor.

YENİ ARAÇLAR ŞART

Ödeme hizmeti sağlayıcıları için güven sağlamanın yolunun, çevrimiçi olarak veya mobil cihazlar üzerinden yapılan bankacılık işlemleri ve ödemeleri finansal dolandırıcılığa karşı korumak için özel tasarlanmış ilave güvenlik katmanları sunmak olduğunu beliten Hogan, “Finansal işlemlere odaklı bu ilave korumaların varlığı, kullanıcılara paralarının güvende olacağı konusunda anlık ve görünür bir güvence veriyor.’ şeklinde konuşuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir