Navigasyon sektöründe deprem

Dünyanın en büyük arama motoru Google’ın, Maps Navigation adlı programı ücretsiz olarak kullanıma sunacağını açıklaması, aynı hizmeti ücretli veren şirketlerde deprem yarattı.

Dünya genelinde küresel yönbulum, yani navigasyon hizmeti veren şirketlerin faaliyetlerine büyük sekte vuracak bu hizmetin duyulmasının ardından bu şirketlerin hisseleri inişe geçti.

Uydulardan alınan verilerle, GPS ve harita desteği veren dünyaca şirketler, Google’ın hamlesi üzerine sektördeki faaliyetlerini yeniden gözden geçirmek için alarm durumuma geçti.

Navigasyon hizmeti veren şirketler, bir yandan düşen hisseler nedeniyle zor günler geçirirken bir yandan da Google’ın navigasyon hizmetine nasıl bir karşılık vereceklerini planlıyor.

Arama devi Google tarafında ücretsiz sunulan navigasyon hizmeti, cep telefonlarına yüklenebiliyor ve navigasyon konusunda oldukça başarılı bir sonuç veriyor.

Şu an itibariyle az sayıda mobil cihazda kullanılabilen Google Navigasyon uygulamasının, önümüzdeki aylarda iPhone, Blackberry ve Symbian’lı ürünlerde de kullanılabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir