myspace.com’un kapatılması bağımsız müzisyenlere haksızlık

Şarkıcı Aylin Aslım, “myspace.com’a erişimin engellenmesi, Türkiye’de bağımsız müzisyenlere yapılan ciddi bir haksızlıktır. Müziğimizi isteyen herkese özgürce ulaştırabilmek için yeniden müzik kanallarına, plak şirketlerine ve onların pis politikalarına mecbur bırakılmak istemiyoruz” dedi.

Aslım, Facebook’taki hayran sayfasındaki açıklamasında, ‘Sözüm Meclis’ten İçeri” diyerek de, “Müzisyenler olarak bütün bunları gerektiği gibi protesto edebileceğimiz bir platformumuz, sendikamız dahi yok. Müziğimizi ve haklarımızı savunmaktan aciziz…” açıklamasında bulundu.

Dün müzik ve video yayınlayan dünyaca ünlü siteler myspace.com ve Lastfm.com.tr’e erişim mahkeme kararıyla engellenmişti. Engelleme kararının MÜYAP tarafından telif nedeniyle aldırıldığı ileri sürülürken, kapatma kararıyla, MÜYAP’a bağlı bulunmayan bağımsız müzisyenlerin eserlerine de erişim engellenmiş oldu.

Bu arada kapatma kararlarıyla ilgili internetteki sosyal ağlarda MÜYAP’a tepki çığ gibi büyüyor. Kapatma kararıyla ilgili şu ana karar hiçbir kurumdan açıklama yapılmaması da dikkat çekici bulunuyor.

Çeşitli kişi ya da kurumlar tarafından mahkemelere aldırılan erişim durdurma kararları, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı tarafından uygulanıyor. Ancak mahkeme kararının kimler tarafından ve hangi gerekçelerle aldırıldığının açıklanmaması ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın bu konuda suskun kalması bu kuruma yönelik tepkileri de artırıyor.

One Comment

  • Onur TanerNo Gravatar

    Öykü-Berk’ten de bekleriz, tabi daha önce YouTube engeli hakkında birşey demişlerse…

    Yasemin Mori’nin de MorFest’te Aylin Aslım gibi tepki vereceğini ummuş olsam da, Mori’nin hayran blogu SansüreSansür’ü destekliyor ve Aslım organizasyon bozuklukları vb. nedeniyle MorFest’ten çekilme kararı aldı.

    Yasemin Mori gibi MySpace’te ünlü olan Cenk Han Alkaya’nın forumuna da engel konusunda birşeyler yazmıştım…

    MySpace’in Türkiye’de ofisi olması da engelin kısa sürede kaldırılması için büyük bir avantaj. Tabi bayramın bitmesini beklemek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir