Shadow

Müşterinin göz hareketlerinden alışkanlıklarını tespit eden sistem

Tobii Eye Tracker sistemi, kızılötesi teknoloji kullanılarak bakılan noktaları işaretleyip kaydedilebilmesini sağlayan gözlük, perakende, reklam ve pazarlamada yeni bir dönemin kapısını açıyor. Göz hareketlerini kaydederek insanın dikkatini ölçebilen gözlük özellikle araştırmacılıkta bir devrim yarattı. İnsan sağlığına zararlı olmayan cihazın üzerinde kamera ve mikrofon da bulunuyor.

Toplanan tüm veriler dijital ortama aktarılarak kullanıcıların nerelere baktıkları, önce neleri algıladıkları tespit ediliyor. Bu sonuçlar özellikle reklam ve pazarlama araştırmaları için hayati önem taşıyor. Bunun dışında web tasarım, endüstriyel ürün tasarımı, psikoloji, engelli insanların bilgisayar yardımıyla iletişim kurabilmesi gibi birçok konuda da kullanılıyor. Caretta Yazılım Ortağı Selçuk Kumbasar, markalara tüketici davranışlarını analiz etme fırsatı veren sistemi TechnoLogic’e anlattı.

Caretta Yazılım Ortağı Selçuk Kumbasar, Tobii Eye Tracker sistemini TechnoLogic’e anlattı (182) from Melih Bayram Dede on Vimeo.

BU BÖLÜMDE NELER VAR?

  • PlayStation oyun ağı saldırıya uğradı, milyonlarca kişinin kritik bilgileri ele geçirildi
  • WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’a göre Facebook dünyanın en tehlikeli casusluk makinası
  • Linus Torvalds’ın geliştirdiği açık kaynaklı işletim sistemi Linux 20. yılını kutluyor
  • Caretta Yazılım Ortağı Selçuk Kumbasar, markalara tüketici davranışlarını analiz etme fırsatı veren sistemi TechnoLogic’e anlattı
  • Haftanın siteleri sosyal medya haber sitesi SosyalSosyal ve sosyal paylaşım ağı Dudu.
  • Top Spin 4 adlı oyunla ilgili detaylar
  • Hepsi birazdan TechnoLogic’te.

Yeni Şafak gazetesi Teknoloji Editörü Melih Bayram Dede‘nin hazırlayıp sunduğu TechnoLogic programı TVNET’te ekrana geliyor. Programla ilgili görüş ve önerilerinizi info@techno-logic.tv adresine yazabilirsiniz.

Not: TVNET, TÜRKSAT 3A uydusu ile İstanbul, Ankara, İzmir ve Isparta’da karasal yayın yapıyor. TVNET’in uydu parametreleri şöyle: UYDU: TÜRKSAT 3A FREKANS: 12653 SEMBOL: 4444 FEC: 5/6 POLARİZASYON: VERTICAL

TVNET, DigiTurk’te 39., D-Smart’ta 85., Teledünya’da 55. kanalda, Tivibu’da ve iPhone’da yayında.

İnternetten Canlı Yayın: http://www.tvnet.tv.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.