Shadow

Müşteri deneyimine 1.5 milyon TL yatırım

Avea, 2 yıl önce kurulan ve 220 mühendisin çalıştığı AR-GE merkezinde 1.5 milyon TL ek yatırımla Avea Müşteri Deneyim Merkezi kurdu. Merkezde Avea müşterileri akıllı evlerde yaşamaktan, sanal asistanla konuşmaya kadar çok farklı teknolojik deneyimi yaşayabilecek.

Avea, müşterilerinin ürün ve hizmetlerini test etmeleri amacıyla Avea Müşteri Deneyim Merkezi kurdu. 2 yıl önce Ümraniye’de hizmete giren Avea Teknoloji Merkezi’nde açılan merkezde, mevcut teknolojilerin yanı sıra geliştirilmekte olan ürün ve hizmetler de test edilebiliyor. Merkezin açılışı için düzenlenen törende konuşan Avea CEO’su Erkan Akdemir, “Türkiye’de bir ilke imza atan bu merkezimizle, teknolojinin günlük hayatımıza kattığı ya da katabileceği değeri uygulamalı olarak göstermek istedik. Vizyoner olmak kağıt üzerine ya da internet sitesine yazmakla olmuyor. Çünkü ‘biz yaptık, siz kullanın’ devri bitti. ‘Siz isteyin, biz en iyisini yapalım’ devri başladı. Burada şirketlerin ihtiyaç ve beklentilerine dönük özel çözümler üretme şansımız var. Teknolojiyi, bilgiyi, ilhamı, gerçekten paylaşmak işte budur.” dedi.

AR-GE MERKEZİ 2 YIL ÖNCE KURULDU

Avea’nın 2 yıl önce sektöründe ilk ve tek AR-GE Merkezi’ni faaliyete geçirerek, bir teknoloji şirketi olmak yolunda en büyük adımlardan birini attığını, atılan bu ilk adımı diğerlerinin takip ettiğini belirten Akdemir, “Merkezimiz de teknolojinin sokaktaki insanla olan mesafesini azaltmak amacıyla insanları teknolojiye değil, teknolojiyi insanlara götürmek üzere geliştirilmiş bir planın parçası. Bu merkezde farklılaşmak isteyen ve teknolojiyi en yakın dostu gören her sektör için istedikleri uygulamayı geliştirebiliriz. Teknolojinin içinde yaşayan Avea Ailesi olarak, geleceğin teknolojilerinin hayatlarımızı ne kadar kolaylaştıracağını bu merkezde deneyimletmek istedik.” şeklinde konuştu.

HALA İLK VE TEK ARGE MERKEZİ

Türkiye’nin ilk ve tek lisanslı AR-GE birimi olan Avea Teknoloji Merkezi’nin 2 yıl önce faaliyete geçtiğini hatırlatan Avea Teknolojiden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin ise şunları söyledi: “5 milyar insanın, cep telefonu ve internetle birbirine sürekli bağlı olduğu bir dünyada, teknoloji şirketi olarak görevimiz; mobiliteyi artırarak hayatı kolaylaştırmak. Avea Ar-Ge merkezinde 220 mühendis çalışıyor. Bu çalışmanın sonucunda da GSM sektöründeki rekabet tetikleniyor, bu tetiklemeden de tüketici kazançlı çıkıyor. Merkezin kuruluşunda 15 kişilik bir mühendis ekibi görev aldı. 1.5 milyon TL ek yatırımla kurduğumuz bu merkez hayallerin gerçeğe dönüştüğü yer olacak.”

Derdinizi sanal asistan Rıfkı’ya anlatın

AveaLabs’ta geliştirilen sanal asistan Rıfkı, merkezin en çok ilgi gören projelerinden biri. Müşterilerin sorularına anlık olarak görüntülü ve sesli cevaplar veren sanal asistan Rıfkı, ihtiyaç duyulan her konuda bilgilendirici ve esprili cevaplar veriyor. Sanal asistan Rıfkı şu anda AveaLabs’ta önceden randevu alan müşteriler tarafından test edilebilecek. Avea Müşteri Deneyim Merkezi’de ayrıca Türk Telekom Grubu şirketleri tarafından geliştirilen teknolojik ürün ve hizmetler de test edilebiliyor.

İlginizi çekebilir:  Steve Jobs kanatlandı!

Temassız mobil ödeme deneyimi

Mobil ödeme sistemlerinde insanların hayatını kolaylaştıran uygulamaların sergilendiği alanda; geleceğin teknolojisi NFC uygulamalarına yer veriliyor. Merkezde sergilenen NFC’li Kiosklar aracılığı ile; elektrik, su ve doğalgaz faturaları, vergi ve trafik borçları sorgulamaları anında yapılabilirken, NFC Bonus telefonlarla da fatura ödemelerinin nasıl gerçekleşebileceği denenebiliyor. Mobil finansta sergilenen ve restoranlarda yeni bir dönem başlatacak olan ‘dokunmatik restoran masası’ ise; garson beklemeden sipariş verebilmeye, sipariş hazırlanırken mutfağın görüntülenebilmesine ve yine garson beklemeden hesap ödeyebilmeye imkan sağlayan bir teknoloji sunuyor.

Akıllı Ev’de yaşama fırsatı

“Yaşadığımız evler, teknolojinin desteği ile hayatımızı daha fazla nasıl kolaylaştırır?” ve “Mobil yaşam ev yaşamının konforunu nasıl arttırır?” sorlarının yanıtları ile geliştirilen konseptte; tablet bilgisayarlarla yerinizden bile kalkmadan bir evi nasıl kontrol edilip yönetilebileceği deneyimletiliyor. Avea 3G teknolojisi ile evin dışındayken dahi evinizi görüntüleyebilir ve güvende olup olmadığını kontrol edebiliyorsunuz. Sabit hat ile konuşurken telefon görüşmesi bitene kadar, evden dışarı çıkamama dönemi kapanıyor. Sabit hattaki görüşmeyi cep telefonuna aktaran teknoloji ile konuşma kaldığı yerden devam ediyor.

Mobil Sağlık’la neler yapılabilir?

Avea’nın iddialı olduğu başka bir alan olan sağlıktaki mobil uygulamalarda; Mobil Tahlil, Akıllı Tansiyon Ölçer, Akıllı Tartı ile uzaktan mobil sağlık hizmetlerinin örnekleri sergileniyor. İnsanların sağlık cihazlarından yaptıkları ölçümler otomatik olarak telefonları vasıtası ile aile hekimlerinin sağlık sistemlerine gönderilebiliyor, bu sayede aile hekimleri hastalarını daha yakından takip ederek herhangi olumsuz bir durum test etmeleri durumunda, hastalarını kontrol için zaman kaybetmeden çağırabiliyor.

Akıllı Şehir’lerde yaşamanın keyfi

Smart City kavramının Türkiye’de nasıl uygulanabileceğini gösteren çarpıcı örnekleri görmek bu alanda mümkün olabilecek. Birkaç yıl sonraki ulaşım teknolojinin rahatlığını bugünden yaşatacak bazı uygulamalardan örneklerde turnikelerde akbilin yerini NFC telefonları alırken, duraklardan geçen toplu taşıma araçlarının hangileri olduğunu, kaç dakikada durağa geleceğini görülebiliyor. Avea hatlı telefon akıllı bilet olarak kullanılabilirken, cep telefonundan SMS atarak TL yüklenebiliyor. Ayrıca Akıllı belediye kapsamında tarihi mekanlara QR kod (karekod) konulması, parkların uzaktan izlenebilmesi gibi pek çok uygulamayı görme şansı bulunuyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir