Shadow

MSN sansürü doğrulandı

Microsoft’un anında mesajlaşma yazılımı ‘Windows Live Messenger’da bazı kelimelerin sansürlendiği şeklindeki iddia, doğrulandı. Microsoft tarafından bugün yapılan açıklamada, ‘en iyi şekilde hizmet sunabilmek için’ bazı kelimelerin kullanılmasının engellendiği ifade edildi. İşte Microsoft’un açıklaması:

“Microsoft Türkiye tüm kullanıcılarına en iyi hizmeti sunabilmek ve en mükemmel deneyimi yaşatabilmek için çalışmaktadır. Windows Live Messenger bu kapsamda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kullanıcılarımıza sunduğumuz çevrimiçi bir hizmetimizdir. Tüm hizmetlerimizi olduğu gibi Windows Live Messenger hizmetini de gelen yorum ve değerlendirmeler ışığında sürekli gözden geçiriyor ve daha mükemmel hale getirmek için çalışıyoruz. Bu bakımdan “rahip” sözcüğü ile ilgili olarak yöneltilen sorular bizim konuyu bir kez daha gözden geçirmemiz için bir fırsat oluşturdu. Bu doğrultuda bazı bilgileri sizinle paylaşmak istiyoruz.

Ne yazık ki bugün çeşitli tehditlere sahne olabilen İnternet ortamında, virüs veya “phishing” tarzı dolandırıcılıklarla bağlantılı olan ya da bilgisayarlara zarar verebilecek güvenlik riski taşıyan belirli sözcüklerin, URL ve dosya tiplerinin kullanımını engellemek durumunda kalabiliyoruz. Bu nedenle Windows Live Messenger bazı dosya tiplerinin paylaşılmasına veya iletişimde bulunulan kişilere aktarılmasına engel olmaktadır. “Rahip” veya “summer2008″ gibi yaygın bir şekilde kullanılan sözcükler güvenlik riski taşıdıkları zaman iletişimde güçlükler doğabilmektedir. Bununla birlikte, Windows Live Messenger kullanıcılarını korumanın en iyi yolunun bu sözcükleri engellemek olduğuna inanmaktayız.

Bu durumun yarattığı rahatsızlık bizi de üzmektedir. Ancak bu sözcük listesini sürekli güncellediğimizi, potansiyel tehdit taşıyan yeni sözcükleri eklerken, güvenlik riski oluşturmadığını düşündüğümüz bazı eski sözcükleri de listeden çıkarttığımızı bilmenizi isteriz. Bu kapsamda, Türkiye’deki uygulamada bahsi geçen sözcükleri tekrar değerlendireceğiz ve kullanıcılarımızın güvenlikleri için uygun olduğuna karar verdiğimiz takdirde bunları yeniden Windows Live Messenger’da kullanılabilir hale getireceğiz.”

MSN’DEN BEKLENEN AÇIKLAMA, MICROSOFT’TAN GELDİ

MSN’de kullanıcıların iletilerinde ‘rahip’ kelimesini yazarken karşı tarafa bu kelimenin ulaşmadığı iddia ediliyordu. Türkiye’de çok sayıda kullanıcısı olan MSN’nin bir sansür uygulamasına girip girmediği tartışılırken, açıklamanın MSN Türkiye Genel Müdürü Ebru Çapa yerine Microsoft imzasıyla gelmesi dikkat çekici.

FİLTRELEME KİMİN KARARI?

Şimdi beklenen, Microsoft’un bu sansürü kendi isteğiyle mi yoksa, devlet birimlerinin talebi üzerine mi yaptığı; ayrıca filtrelenecek kelimelerin neye göre belirlendiği ve sakıncası yoksa hangi kelimelerin engellendiği sorularının cevap bulması!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir