Shadow

Motorola, 1 milyonuncu TETRA terminalinin teslimatını gerçekleştirdi

TETRA iletişim çözümlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasında dünyada lider olan Motorola Inc., 1 milyonuncu TETRA terminalinin teslimatını gerçekleştirdiğini duyurdu. Bir dönüm noktasına işaret eden bu terminalin müşterisi Ürdün Silahlı Kuvvetleri oldu.

Ürdün Silahlı Kuvvetleri’nin TETRA ağında kullanılmak üzere Motorola’nın sağlayacağı MTH800 terminalleri, güçlendirilmiş MTM800 mobil cihazlar ve CM5000 TETRA ağ geçidi tekrarlayıcılarını içeren taşınabilir TETRA cihazları Ürdün genelinde güvenliği arttıracak. Bu teçhizatın siparişi, terminallerin müşterinin şebekesinde yapılan kapsamlı sistemler arası uyum testlerini de içeren bir değerlendirme sürecinin ardından Motorola’ya verildi. Bu büyük dönüm noktasının onuruna Motorola, IDEX 2009 fuarının ikinci gününde yapılacak olan bir törende, Ürdün Haşimi Krallığı hanedanından Ekselansları Prens Faysal bin El Hüseyin’e bir teşekkür armağanı takdim edecek.

Motorola Türkiye Ülke Müdürü Cenk Cesur, 1 milyonuncu TETRA siparişi hakkında şu yorumu yaptı: “Bugün ulaşmış olduğumuz bu büyük dönüm noktası, TETRA teknolojisine dünya çapında verdiğimiz destek ve yürüttüğümüz geliştirme çalışmaları sayesindedir. Biz yine her kıtada farklı türdeki kullanıcıların talep ve ihtiyaçlarına uygun ürünlerin geliştirilmesine ve tasarlanmasına odaklanmaya devam edeceğiz. Piyasadaki büyüme ve çeşitlenmenin sürdüğü şu dönemde teknolojiyi daha da ilerletmek için uygun bir konumdayız. Motorola, ülkemizde de acil haberleşme konusunda en son teknolojik gelişmelerin hayata geçirilmesi için desteğini ve çalışmalarını devam ettirecektir.”

Söz konusu teslimat halen hızlı bir büyümenin yaşandığı Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde Motorola’nın TETRA alanında elde ettiği başarıların en yenisi. Motorola son aylarda gerek bu bölgede gerekse başka bölgelerde TETRA şebekeleri ve terminalleri için çeşitli siparişler aldı. Asya Pasifik bölgesinde Motorola’nın TETRA çözümleri, kamu emniyeti sektöründeki güçlü pozisyonunu korurken, metro ve havaalanlarıyla ulaştırma sektörüne de hızlı bir giriş yapıyor. Bir fikir vermek gerekirse, Çin’de 2008 Olimpiyat Oyunları’nda görevli çeşitli kuruluşlarca 60.000 adetten fazla Motorola TETRA telsizi kullanılmış ve kısa bir süre önce Motorola yalnız Hindistan’da üç havaalanından TETRA siparişi almıştır. 2009 ve sonrasında gerçekleşecek büyüme ve genişlemeden büyük yarar elde edecek olan Motorola’nın halen Avusturya, Danimarka, Norveç, Portekiz ve Hong Kong gibi dünyanın dörtbir tarafındaki müşterilere yeni TETRA çözümleri uygulamakta olması, TETRA kullanıcılarının sayısındaki artış beklentilerini güçlendiriyor.

Motorola’nın Küresel TETRA Ürünleri Devlet ve Kamu Güvenliği Birimi Başkan Yardımcısı Jens Kristiansen şunları söylüyor: “Kullanıma yönelik tasarım bizim felsefemizi oluşturur. Bu felsefenin özünde, yüksek risk içeren durumların kendine özgü ihtiyaçlarına cevap verecek cihazları tasarlamaya ve konuşlandırmaya adanmışlığımız ve buna sağladığımız destek yatar. Böylece kullanıcılar dikkatlerini ellerindeki teçhizatın teknolojisine değil kendi görevlerine verebilirler. Örneğin, itfaiyecilerin yanan bir binada görev yapmaları gibi gerçek hayatta karşılaşılabilecek senaryolarda ortaya çıkabilecek ihtiyaçları geliştirme sürecine dahil etmeseydik, TETRA ürünlerimizde 1 milyon adete ulaşamazdık. Cihazlarımızda her zaman dikkat ettiğimiz özellik, iletişimi en üstün güvenilirlik derecesiyle sağlamaları ve kullanıcıların maddi ve manevi durumlarına her an uyum gösterebilmeleridir.”

Motorola’nın komple TETRA çözümleri portföyünde halen dünya genelinde 85’ten fazla ülkede kullanılmakta olan altyapılar, terminaller, uygulamalar ve servisler bulunuyor. Motorola’nın çift yönlü telsiz sektöründeki köklü inovasyon tarihçesi Polis Devriye Telsiz Alıcısı’nın piyasaya çıktığı 1938 yılına kadar uzanıyor ve Motorola’nın TETRA sektöründe daima en önde yer almasının nedenlerinden birini oluşturuyor.

Motorola’nın son yenilikleri arasında şunlar var:

  • TCR1000 TETRA Telsizi: Gizli operasyonlarda kullanılabilecek, vücuda takılabilen, en ufak tam fonksiyonlu TETRA telsizi
  • MTP850Ex TETRA taşınabilir terminali: Patlama tehlikesinin bulunduğu gaz ve toz ortamlarında kullanılabilecek, sınıfının lideri bir ATEX cihazı

İlk TETRA terminalinin teslimatını 1990’ların sonlarında yapan Motorola, Kasım 2003’te 200.000’inci terminalinin teslimatı onuruna Surrey Emniyet Müdürlüğü’ne bir kupa armağan etmişti. Günümüzde 1 milyonuncu terminalin teslimatı TETRA pazarında son yıllarda meydana gelen hızlı büyümenin ve Motorola’nın sektörde kabul edilmiş, yenilikçi ürünler geliştirmedeki öncü konumunun bir işaretidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir