Shadow

Mobil ödemede Türkiye Avrupa birincisi

Mobil ödemede Türkiye yüzde 72 oranla Avrupa birincisi. Türk tüketiciler çevrimiçi bankacılık ve alışverişi yoğun kullanırken kimlik doğrulama için en çok SMS’le gönderilen şifreler tercih ediliyor.

nfc

Tüketicilerin dijital hizmetler konusundaki eğilimlerini belirlemek üzere, Mastercard’ın Avrupa, Afrika ve Orta Doğu’da yer alan 23 ülkede 23 bin tüketici ile yürüttüğü İnovasyon Endeksi araştırması tüketicilerin daha fazla dijital hizmet beklentisi içinde olduğunu ortaya koydu.

BİYOMETRİ TERCİHİ AZ

Araştırma, tüketicilerin yüzde 90’ının sadece küçük bölümünün biyometrik ödeme onayını tercih ettiğini ortaya koydu. Afrika ve Orta Doğu’daki tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası telefonlarıyla ödeme yapmaya hazırken, Batı Avrupa daha temkinli; henüz 5 tüketiciden sadece 2’si ödemelerini cep telefonlarıyla yapmaya sıcak. Teknolojik yeniliklere sıcak bakan tüketiciler, ödemeler söz konusu olduğunda güvenlik ve emniyeti en ön sıraya koyuyorlar.

CEPTEN ÖDEME GÖZDE

Tüketiciler, banka hesabı güvenliğini ve emniyetini en önemli konu olarak görürken, ikinci sıraya da kişisel bilgilerinin güvenliğini koyuyor. Türklerin yüzde 72’si ödemelerinde cep telefonunu tercih ediyor. Türk tüketicilerinin yüzde 39’u kimlik doğrulama için parmak izini, yüzde 38’i ise SMS ile gönderilen şifreleri tercih ediyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir