Shadow

Mobil ödeme ile yemek çeki dönemi sona eriyor

Şirketlerin çalışanlarına verdiği yemek çeklerinin yerini artık, yüzde 100 Türk yatırımı olan Global Payment’in ‘WinWin’ ve ‘Turp’ adlı mobil ödeme sistemleri alıyor. Tüm ödeme süreci kağıt tüketimi olmadan gerçekleşiyor. Çalışanlar restoranlarda TURP cihazına cep telefonu numarası ve şifrelerini girerek ödeme yapabiliyor.

Yüzde 100 yerli yatırımla 2006 yılında kurulan Global Payment, ‘WinWin’ ve ‘Turp’ adlı iki ayrı ödeme sistemiyle işletmelerin personellerine verdiği yemek ve alışveriş çeki pazarında kısa sürede 97 bin kullanıcıya ulaştı ve 2010’da 45 milyon lira ciro yaptı. Şirket bu yılki büyüme hedefini ise yüzde 65 olarak açıkladı. Global Payment Genel Müdür Yardımcısı Kamer Değer, WinWin ve Turp ödeme sistemlerinin tamamen mobil ödeme üzerinden olarak çalıştığını belirterek, “25 bin noktada WinWin ve TURP mobil ödeme sistemi geçerli. Kullanıcı restorana gittiğinde kendisine TURP cihazımız ödeme için getiriliyor. Tutar yazılıyor ve kullanıcıya çevriliyor. Kullanıcı tıpkı kredi kartsız kredi kartı işlemi yapar gibi önce cep telefonu numarasını yazıyor daha sonra ise 4 haneli şifresini giriyor. ‘TURPLA’ tuşuna basıldığında ekrana ÖDENDİ mesajı geliyor. Cihazın ekranına gelen mesajla aynı anda kullanıcı cep telefonuna da bir bilgilendirme SMS’i düşüyor. SMS nerede ne kadar harcandığı ve kalan bakiye bilgisini içeryor.” dedi.

ÖDEMELER KONTROL ALTINDA

Kullanıcıların yaptıkları harcamaları Global Payment sistemi üzerinden inceleyebildiklerini ifade eden Değer, “Kullanıcı yaptığı harcamaları hem internet sitemizden hem de cep telefonuna indirebileceği iPhone TURP uygulamasıyla inceleyebilir, bakiye bilgilerini görebilir, farklı bir kullanıcıya para transferi yapıp cep telefonundan ödeme gerçekleştirebilir. Kullanıcı TURP noktalarından anında nakit para karşılığı kendisine TURP bakiyesi yükleyebilir. Yine bir TURP noktasından bakiyesini nakite çevirebilir.” şeklinde konuştu.

25 BİN NOKTADAN GEÇERLİ

WinWin ve Turp’un geçerli olduğu üye işyeri sayısının 25 bini geçtiğini belirten Değer, “Anlaşmalı olduğumuz üye işyerlerinin dev fast food zincirleri Mcdonalds, Burger King, KFC, Pizza Hut, ile Köşebaşı Restoranları, Tike Restoranları, Kiler marketleri de yer alıyor. Global Payment üzerinden personeline yemek çeki veren kurumlar arasında ise İSFALT, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Belediyesi, Trabzon İl Özel İdaresi, Antalya Büyük Şehir Belediyesi, İzmir Bornova Belediyesi, İzmir ESHOT, Çeşme Belediyesi, Adapazarı Belediyesi, Edirne Büyükşehir Belediyesi, Van Belediyesi, ALTAŞ, Deniz bank, THY, Ziraat Hayat Emeklilik de bulunuyor. Hedefimiz Türkiye’de ‘Mobil Ödeme Sistemi Kültürü’nü yaymak. Şu an hizmetlerimiz yüzde 40 kamu, yüzde 60 özel sektör ağırlıklı. Kamudaki pazar payımız ise yüzde 70.” dedi.

İlginizi çekebilir:  Yüksek hızlı şarj canavarı | HyperGear 30W PD şarj adaptörü

İŞYERLERİ İÇİN BÜYÜK AVANTAJ

Müşterilerinden WinWin ve Turp ile ödeme alan işletmeler, hesaplarında biriken parayı tedarikleri için de kullanabiliyorlar. Konuyla ilgili olarak Değer şunları söylüyor: “Kullanıcı, restoran ve market ya da diğer satış noktalarından oluşan bir zincir ile işleyen sistem büyük kolaylıklar sağlıyor. WinWin üyesi restoranların, satıştan elde ettikleri geliri marketlerde kullanma olanağı var. Böylece yemek çeki aracılığı ile sağladıkları geliri kullanmak için ödeme gününü beklemelerine gerek kalmıyor. Bunun dışında her bir TURP kullanıcısı da herhangi bir üye restorana veya markete giderek, nakit karşılığı kendi hesabına para yükleyip harcayabiliyor.”

TÜRK MÜHENDİSLERİN ÜRÜNÜ

Yaş ortalaması 27 olan 90 kişilik genç bir ekiple çalıştıklarını ifade eden Değer, “Global Payment olarak geliştirdiğimiz ‘WinWin’ ve ‘Turp’ ödeme sistemleri, tamamen Türk mühendislerinin emeklerinin bir ürünü. Mobil ödeme, transfer ve sipariş platforumu olarak bir ilki gerçekleştirdik. ‘Winwin’ ve  ‘Turp’ adlı iki ayrı sistemle markalaşmtık. Global Payment’ın sağlamış olduğu ‘Mobil Ödeme Teknolojisi’ altyapısını kullanan Winwin kurumsal alanda, TURP ise bireysel alanda her türlü ödeme, transfer ve sipariş işlemlerinin yapılabileceği uygulamalardır. Müşterilerine Türkiye çapında 81 il ve bunların ilçelerinde hizmet veriyoruz. Gelişmiş bilgi işlem altyapısı ve ekibimizle kendi veri merkezimizde hizmet veriyoruz. Bu veri merkezinde de güvenliği maksimum düzeyde tutuyoruz.” dedi.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir