Shadow

Mobil internet yazın zirve yapıyor

Yazın bilgisayara oranla, akıllı telefon ve tabletten internet kullanım oranı artıyor. Mobil reklamlara tıklama oranının buna bağlı artması, reklam verenleri mobile bütçe ayırmaya yöneltiyor.

MELİH BAYRAM DEDE

Mobil cihazlar artık günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline geldiği için, masaüstü bilgisayarların reklamcılık harcamalarındaki payı azalırken, mobil harcamalar hızla büyüyor. PricewaterhouseCoopers ve İnteraktif Reklamcılık Bürosunun yayınladığı en son Internet Reklamcılığı Gelir Raporu’na göre, dijital reklam geliri, bir önceki yıla göre yüzde 22 artış göstererek 2016 yılında 72,5 milyar dolara yükseldi.

MOBİL REKLAM YÜZDE 51 BARAJINI GEÇTİ

İlk kez mobil reklamlar 36,6 milyar dolar ile dijital reklam gelirinin yüzde 51?ini yani harcamaların yarısından fazlasını oluşturdu. Mobilin giderek büyüyen gücü, bu yaz sezonunda programatik tabanlı yatırımlarda ağırlık kazanıyor. RTB House, aralarında Türkiye’nin de olduğu Avrupa, Latin Amerika, Asya ve Pasifik, Ortadoğu ve Afrika genelinde 40’tan fazla pazardaki verilere dayanarak akıllı telefonların ve tabletlerin yazın sıcak aylarında ‘kurtarıcı’ cihazlar olduğunu ortaya koydu.

DÖNÜŞÜM ORANI YÜZDE 50 ARTTI

Türkiye’de geçmiş yılları da değerlendirerek yapılan araştırmaya göre, akıllı telefon kullanım oranının yıl ortalamasının üzerinde olduğu Temmuz’da yüzde 42, Ağustos’ta yüzde 33’lük artış görüldü. Dönüşüm oranlarına bakıldığında ise mobil cihazlardan Temmuz ayında yüzde 33, Ağustos ayında yüzde 32 dönüşüm elde edildi. Bu rakamlara göre Türkiye’de mobil cihaz kullanımı ve dönüşüm oranı dünya ortalamasının yaklaşık yüzde 5 üzerinde gerçekleşti. ‘Yaz aylarında mobil olma eğilimi’, mobil pazarlama genelinde daha geniş bir büyüme anlamı taşıyor. 2016 yılının ilk 5 ayına kıyasla 2017 yılında yüzde 50’lik artışla mobil cihazlardan yaklaşık yüzde 28 dönüşüm sağlandı.

REKLAMVERENLER MOBİLE YÖNELİYOR

RTB House Türkiye Ülke Müdürü Okay Tuğ, giderek artan sayıdaki mobil cihaz kullanımı nedeniyle pazarlamacıların akıllı telefonlar ve tabletlerin sezonluk kullanım durumunu iyi değerlendirmesi gerektiğini belirtti. Tuğ sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İnsanlar dışarıda daha fazla zaman geçirdikleri, tatile gittikleri ya da yazlık geziler yaptıkları için mobil kullanımı önemli derecede artıyor. Cihazlar arası kampanyalardan yararlanan performansa dayalı çözümler, reklam verenlerin yalnızca kampanya zamanlamalarından değil, kullanılacak olan ekranların avantajlarından yararlanmalarını sağlayarak, hareket halindeki kişileri hedeflemesine yardımcı oluyor.”

İlginizi çekebilir:  Mutfakta size zaman kazandıracak akıllı fırın önerileri

KÜRESEL MOBİL REKLAM 83 MİLYAR DOLAR

IAB Avrupa, IAB ABD ve IHS Markit’in açıkladığı Global Mobil Reklam Yatırımları Raporu’na göre 2015 yılında 39 milyar Euro’ya (52 milyar dolar) ulaşan Mobil Reklam Yatırımları, 2016’da yüzde 60,5 büyümeyle 63 milyar Euro’ya (83 milyar Dolar) çıktı. Bu artışta mobil odaklı tüketici dünyası ve gelişen pazarlama teknolojileri etkili oldu.

(8 Temmuz 2017 tarihinde Yeni Şafak’ta yayınlanmıştır.)

Bazı kurumlar çökerken bazıları neden dönüşür? | Kitap: Yıkıcı Zihniyet – Charlene Li

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir