Shadow

Milyarlar kazandıran 10 güvenlik ipucu

Gün geçtikçe artan e-tehditler sonucu şirketler, milyar dolarlara varan kayıplar yaşıyor. İşte internet güvenlik şirketi BitDefender’dan milyarlık kayıpları önleyecek tavsiyeler!

1. Varsayımla hareket etmeyin. Sisteminizi güven altına almak için öğrenmeye biraz zaman ayırın.

2. Güvenilir bir antivirüs programı sağlayıp kullanın. Checkmark, AV-Test.org ve TuV antivirüs yazılımlarını test eden bağımsız kuruluşlar arasındadır.

3. Güvenilir bir güvenlik duvarı çözümü sağlayın. Bazı işletim sistemleri sadece gelen trafiği kontrol eden bir güvenlik duvarı içerirler. Hem gelen hem de giden internet trafiğini kontrol eden bir güvenlik duvarı kullanın.

4. Bilinmeyen veya güvenilmeyen kaynaklardan gelen e-postaları açmayın. Pek çok virüs e-posta mesajları ile yayılır, bu durumda şüphedeyseniz, gönderenden bir onaylama isteyin.

5. Şüpheli veya beklenmedik konu satırı olan mesajların eklerini açmayın. Eğer açmak istiyorsanız, onu önce diskinize kaydedip güncel bir virüs programıyla tarayın.

6. Tüm zincir e-posta veya istenmeyen mesajları silin. Onları iletmeyin veya göndericilerine cevap vermeyin. Bu tip mesajlar spam olarak varsayılırlar çünkü istenmemiş ve beklenmemişlerdir ve Internet trafiğine aşırı yük bindirebilirler.

7. Masaüstü görevi olarak günlük işlemlerinizde kullanmayacağınız, dosya transferi veya dosya paylaşım sunucusu gibi servis ve uygulamaları yüklemekten kaçının. Böyle programlar potansiyel felaketlerdir ve mutlaka gerekmedikçe yüklenmemelidirler.

8. Sistem ve uygulamalarınızı mümkün olduğu kadar sık güncelleyin. Bazı işletim sistemleri ve uygulamalar otomatik güncellemeye ayarlanabilirler. Bu kolaylığı tam olarak kullanın. Sisteminizi yeterince sık yamamayı ihmal, korunulması mümkün olan tehditlere karşı kırılganlığı getirir.

9. Kaynağını bilmediğiniz veya güvenmediğiniz hiçbir dosyayı kopyalamayın. İndirdiğiniz dosyaların kaynağını kontrol edin ve bir virüs programının kontrol ettiğinden emin olun.

10. Önemli kişisel dosyalarınızın düzenli olarak yedeklerini alın. Bu kopyaları CD veya DVD gibi çıkarılabilir bir ortam üzerinde saklayın. Arşivinizi bilgisayarınızdan başka bir konumda saklayın. Daha üst düzey koruma için, verilerinizi düzenli olarak yedekleyip onları uzakta saklayan bir çevrimiçi yedekleme sistemi kullanın.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Cepte güvenlik için 6 püf noktası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir