Millward Brown’a göre 2012’nin 12 dijital trendi neler?

Ünlü araştırma şirketi Millward Brown, 2012’nın 12 dijital trendini açıkladı. Millward Brown’dan yapılan açıklamada dijital mecranın baş döndürücü bir hızla büyüyüp kimi sektörler için “ana mecra” olma yolunda emin adımlarla ilerlediği belirtilerek, “Ancak interaktif mecrayı en efektif kullanan markalar bile gün be gün değişen bu mecrada kendilerini ne gibi yeniliklerin beklediğini kestiremiyor.” denildi.

Dijital mecraya yatırım yapan markaların sayısının gün geçtikçe artarken bu mecradaki yeniliklerin de her geçen gün arttığına dikkat çekilen açıklamayla ilgili olarak, Millward Brown Türkiye Genel Müdürü Betül Khan, markalarına zamanında ve doğru stratejiler belirleyen profesyonellerin trendleri takip etmelerinin önemli olduğunu olduğunu ifade etti. Millward Brown hazırladığı 2012’nin 12 dijital trendini aşağıda yorumsuz paylaşıyorum:

1) Oyunlaştırmanın Gizemi Çözüldü: Büyük Markalar artık daha da çok oyuncu../Jorge Alagon & Maarten Peschier

Oyun tasarım teknikleri ve mekaniklerini oyun olmayan ortamlara uygulayarak insanların katılımını sağlamak ve motive etmek oyunlaştırmanın kuralı. Puanlar, seviye atlama, madalya, hedefe ulaşmak, sanal para, bulmaca, yapboz gibi oyun konseptleri büyüyen bu trende dahil oluyor ve eğitimden iş hayatına, sağlıklı yaşamdan yeşil harekete, gelişmiş marka deneyiminden bağlılığa kadar tüm alanlara yayılıyor. Oyunlaştırma prensibi basit görünebilir. Etkili uygulama aynı şekilde basit olmuyor. Oyunlaştırmanın en basit hali olan Foursquare gibi madalya kazandıran ve puan tabanlı ödül temaları hem pazarlama yöneticilerine hem de oyun tasarımcılarına konu oldu. Bu tür uygulamaların oyunlaştırma değil, “-madalyalandırma” olduğu ve çok daha karmaşık bir duruma karşın her duruma uyan bir çözüm oldukları söyleniyor. Şu anda, pazarlama dünyasındaki oyunlaştırma, sanal ile gerçek arasında eşit olmayan bir dengede duruyor. 2012, benzer büyük ugulamalara sahne olacak ama aynı zamanda daha geniş bir anlayışı da beraberinde getirecek.

2) Sadece dokun! Mobil cüzdanın yanında/ Marie Ng

Cep telefonlarımız tıpkı cüzdanlarımız gibi yanımızda taşıdığımız bir gereklilik oldu. Peki ya bu ikisi birleşirse? Yıllar geçtikçe, ödeme şekillerimiz de değişti. Şu anda ise yeni bir çağın eşiğindeyiz; “mobil ödeme sistemleri”. 2012’de “Mobil Cüzdanların yükselişini göreceğiz. Şu anda cep telefonlarıyla yapabildiğimiz bir sürü Ödeme şekli var; ancak en heyecan verici teknolojik gelişmelerden birisi ‘Near Field Communication’ yani ‘Yakın Alan İletişimi’ (NFC). NFC, çok yakın bir uzaklıkta iki cihaz arasında veri transferi sağlıyor. Markete yaptığınız kısa yolculuğu düşünün. Sepetinizi doldurduktan sonra marketten hızla çıkmak istediğinizde nakit parayla uğraşmak ya da manyetiği bozuk kartınızı makineye okutmaya çalışmak yerine, cep telefonunuzu yaklaştırıp okuyucuya dokundurun ve gitmeye hazırsınız. . Peki bu, markalar ve pazarlama yöneticileri İçin ne anlama geliyor? Mobil ödeme sistemlerinin yükselişi, cep telefonlarının yoğun hayatlarımızın merkezinde olacağının bir göstergesi.

3) “Sanal Birliktelik”: TV ve sosyal medya, etkileşim ve araştırma için uygulama, teknoloji ve platformlarla büyük bir patlama yaşayacak../ David Barrowcliff

TV programlarıyla insanlarla etkileşime geçecek sosyal uygulama, teknoloji ve platformlar 2012’de patlama yaşayacak. İnsanların henüz düşünemediğimiz yollarla TV programlarıyla İletişime geçecekleri yenilikler göreceğiz. Sosyal medyanın yükselişiyle TV, hem izleyici hem de TV kanalları için daha büyük bir etkileşim ve bağlantı merkezi olacak. Biraz Twitter, mikroblog ağı ve birkaç interaktif uygulama ile TV’yi sosyal steroİdlere koymak için yeterli içeriğe sahip olabilirsiniz. Sosyal medya tek başına, kullanıcıların TV showlanyla etkileşime girmelerini sağlamayacak; aynı zamanda TV yapımcıları ve kanallar da bu verileri yeni fikir ve ilhamlar için kullanacaklar.

4) İnternet videoları oturma odamızda/ Christopher Bian

Teknolojik değişiklikler global savaşı aşarak devam edecek. Akıllı telefonlar, tablet gibi aygıtlar, medya tüketimine büyük bir değişim kazandırdı. 2012’de video tüketimi, yeni içeriklerle gelişmiş bir hal almaya başlayacak. Tüketici odaklı, çok yüzlü ev eğlence teknolojisi rağbet görecek; çevirimiçi tüketilen videolar, Youtube videoları dahil; web üzerinden yayınlanan diziler, hatta medya şirketlerinin profesyonel olarak yarattıkları içerikler oturma odalarımıza yerleşecek.

5) Mobil pazarlama her zamankinden daha yerel ve sosyal olacak/ Jennifer Okula

Mobil pazarlamanın geleceği sosyal ve lokasyon tabanlı pazarlama ile iç içe olacak. En başarılı pazarlama mesajları, doğru zamanlamayla lokasyon ve bağlantıyı birleştirenler olacak. Bugün, ABD’li cep telefonu sahiplerinin yüzde 28’i (akıllı telefon sahiplerinim yüzde 55’i) cep telefonlarının bulundukları konumu baz alarak güncelledikleri yönlendirme ve tavsiyelere güveniyor. Bu rakamlar hızla büyüyecek. Doğası gereği, mobil; markalara doğru insanlarla doğru zamanda doğru yerde konuşma fırsatı tanıyor ve markalar bu platformu 2012’de daha etkili bir şekilde kullanmaya başlayacak.

6) Büyüme: Gerçekten önemli olan tek uygulama/ Andy Lees

Olağan şüpheliler uygulama tablolarının tepesinde yerlerini aldı ve yerlerinden oynatmak zor gibi görünüyor. Program geliştirenler ve pazarlama yöneticileri Angry Bird’ün yanında yarışmak istiyorlarsa, Appk’ın uygulamalarının ötesine bakmalı. Yeni rekorlar kıracak çarpraz medya uygulama promosyonları ve sosyal merkezler görmeye hazırlanın. iPhone’un satış rakamları rekor kırmaya devam ederken Android uygulamalar da artacak. Satılan her yeni cihaz, yeni bir uygulama yaratıyor ya da ikinci el bir akıllı telefonu yeniden kullanım için gelişmekte olan bir pazara sunuyor. Bu nedenle, uygulama kullanımı listenin tepesinde gruplanmış olsa da, yeni aletlerini keşfetmeye çalışan ilk kullanıcılardan bir talep dalgası yayılacak.

7) Sosyal tüketim ürünleri e-ticaret: ilişki kurma ihtiyacı geleneksel pazarlama araçlarını geri çağırıyor/ Christophe Moerman

Şu anda toplam hızlı tüketim ürünlerinin satışının yüzde 5’ini oluşturan e-ticaret, internet/online market alışverişinin her geçen gün daha popüler olmasıyla sürekli büyüme gösteriyor. E-ticaretin faydalarıyla ilgili bilgi arttıkça bu alandaki satışlarda artacak. Buna ek olarak, markalar e-ticareti canladırmak için sosyal medyayı daha çok kullanacak. “Sosyal e-ticaret” dikkatli yaklaşılması gereken bir konu. Çünkü hayranlar öncelikle samimi bir ilişki kurmak ve kendileri gibi olan topluluğa ait olma hissini görmek istiyor. Pazarlama yöneticileri, bu nedenle pazarlamayla bağ kurma arasındaki dengeyi bozmamak için dikkatli olmalı,

8) Sosyal grafik, marka ölçümlemesi için anlamlı veri oluşturacak/ Anne Czernek and the EML team

Facebook şu anda kesinlikle sosyal grafiğimizi elinde tutuyor. Gerçek yaşam sosyal ağlarımız, özel ve profesyonel hayatlarımız 750 milyondan fazla kullanıcıyla birleşiyor. Neredeyse her sosyal platform, kullanıcı deneyimini desteklemek, sundukları hizmete ve kullanıcılarına daha fazla değer yaratmak için Facebook Connect’ten faydalanıyor. Kullanıcılar ise devamlı olarak, alışkanlıkları ve tutumları hakkında önemli içgörülcr sağlayacak veriler yaratıyor. Ve bu büyük veri çağına yatırım yapmak için markalar daha da hırsla büyüyecek. Sosyal medyanın benimsenmesi genel populasyonda daha yaygın olacağı için pazarlama yöneticileri geniş medya bileşiminde sosyal medyanın rolünü arttıracak. Sosyal medya tüketici fikri için daha doğru bir barometre olarak işleyecek.

9) Online mevzuat oluşacak /George Pappachen

Mobil ve dijitalin her yerde medya bağı ve etkileşimine yol açmasıyla, tüketiciler kendi çevirimiçi faaliyetleri hakkında paylaşılan verileri yönetmek için ödeme yapma ihtimali ile karşı karşıya olacak. Kimlik bilgilerini yönetecek uygulamalar için para vermek, aksi takdirde ücretsiz olacak içerikler için ödeme yapmak gibi durumlarla karşılaşacaklar ya da sadece bilgi paylaşımının bir ücrete tabii olduğu ağlara girmeyi bırakacaklar. İzlenir uygulamaların başında bireyin belirli ürün ve hizmetlere uygunluğunu gösteren bir değerlendirme oluşturabilen dijital tüketici ayak izlerini kullanabilmek olacak. Gelişmiş pazarlar benzer ticari uygulamaları kısıdayan ya da kotrol eden kurallara sahip; ancak online veri paylaşım uygulamalarını geleneksel şartlar altında toplamak zorluk yaratacak. Veriler, tüketicilerin kendi izinleri olmadan ya da beklemedikleri şekilde kullanıldığı için; bu, tüketicilerin markaya olan güvenini sarsabilir.

10) Kesintisiz Paylaşım/ Juan Manuel Hernandez

Sosyal ağlar günümüz çevirimiçi deneyiminin bütünleyici bir parçası oldu. Kullanıcılara kendilerini diğerlerinden farklı kılmayı başaran sosyal ağlar, geleceğin sosyal ağları olacak; çevirimiçi trafik, platrorm-tanımlı değil içerik-yönlü olacak. Bu trendin başlangıcını birçok web sayfasında bulunan “paylaş” butonunda görüyoruz. Geriye kalan yarısı ise web’in gücünün “paylaşmak”ta olduğunun farkına varacak. “Paylaşabilme” görece yeni bir kavram olmakla birlikte, viral paylaşım gibi fikirler bir süredir çevirimiçi başarının ölçütlerinden sayılıyor.

11) Çin; mikro-blog, sosyal ağ ve bilgi portallarının birleşmesiyle “tek merkezli hizmetleri deney imleyecek /Chris Maier

Sosyal medyadaki büyüme, tüm dünyada ve dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de tartışmasız büyük yankı uyandırdı. Çin’de Facebook resmi olarak kapalı olsa da, sosyal medya Ren Ren ve Kaixin gibi yerel alternatiflerle gelişiyor; her iki ağ da yerel halk tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Bu akım, tıpkı Çin’de olduğu gibi, mikro blogların gelişiyle hız kazanıyor.

12) Online reklam: Gerçek zamanlı karar alma sahnede../ Martin Ash

Kampanya optimizasyonu için otomatik karar alma süreçlerinin ortaya çıkışını hızlandıran gerçek zamanlı kampanya içgörüsüne büyük bir talep olacak. Eğer 2011 Avrupa’da ortaya çıkan ve Kuzey Amerika’da çevirimiçi reklamı ele geçiren gerçek zamanlı açık indirimin yılı olduysa, 2012’de etkinin tüm endüstriye yayıldığı bir yıl olacak. Medya müşterileri alıcıları, talep taraflı platformlara yatırım yapacak ve gerçek zaman analitiklerine tepki vermeye alışacak. Pazar araştırmacıları ve kreatif ajanslar gibi sektör oyuncuları gerçek zamanlı satın almanın altında yatan zorluklara yönelecek, gerçek zamanlı reklam değerlendirmesiyle gerçek zamanlı yaratıcı ölçümlendirmeler yapmaya yönelik çözümler üretecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir