Milliyet, 54 yıllık arşivini okurlara açtı

Milliyet gazetesi, yayın hayatına başladığı 3 Mayıs 1950’den 30 Haziran 2004’e kadar yayımlanan tüm kâğıt baskılarını internete aktararak ücretsiz olarak erişime açtı.

Milliyet gazetesinin 470 ciltten oluşan 54 yıllık arşivi, iki yıllık bir tarama süreci sonucu, 376 bin 51 sayfaya, 2 milyon 654 bin 905 kupüre ulaşım imkânı tanıyor.

Sözcük araması ile sözcüğü içeren haber kupürlerine ve sayfalara, tarih ve sayfa numarası belirterek ise doğrudan aranan gazete sayfalarına ulaşılabiliyor.

Tarama, iki gazete sayfasını aynı anda tarayabilen, tepeden kameralı bir tarayıcı kullanılarak, yüksek çözünürlükte yapıldı. Beş kişilik bir ekip ile iki vardiya çalışılarak, günde ortalama 600 sayfa elektronik ortama alındı.

Geliştirilen uygulama ile tarama sırasında, baskı tarihi, sayfa numarası, ek yayın adı, baskı, sayfa başlığı, sayfanın renkli ya da siyah-beyaz oluşu, sayfanın fotoğraf içerip içermediği, hasarlı olup olmadığına göre sınıflama yapıldı.

Sayfalar ise Doğan Gazetecilik’te geliştirilen bir yazılımı kullanan operatörler tarafından haber kupürlerine ayrıldı. Optik Karakter Tanıma (OCR) yazılımı ile sayfa ve kupürlerin içeriği, sözcük araması ile bulunabilecek şekilde yazı biçiminde sisteme kaydedildi.

Haber kupürlerini ve sayfalarını görüntüleyebilmek için Milliyet.com.tr üyeliği gerekirken, haber kupürlerinin ve sayfaların görüntülenmesinde günlük sınırlar uygulanacak.

Arşive, http://www.milliyet.com.tr/ ana sayfası üzerindeki ‘Arşiv’ bağlantısından ya da doğrudan http://gazetearsivi.milliyet.com.tr/ adresinden erişim sağlanacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir