Shadow

Migros’un iPad operasyonundan çıkarılması gereken dersler

Teknoloji marketleri ve Apple’ın Türkiye Distribütörü Bilkom dururken uzmanlığı gıda olan bir şirket çıktı ve iPad’i Türkiye’ye şok bir operasyonla getirdi. Peki bu olaydan çıkarılacak dersler neler?

Steve Jobs’un liderliğinde dünyayı yeni teknolojilerle tanıştıran ve ürettiği ürün ve hizmetlerle kitleleri peşinden sürükleyen Apple şirketinin tablet bilgisayarı iPad, aylar önce yurtdışında piyasaya sunulmuştu. Her Apple ürünün de olduğu gibi bu ürün de çıktığının ertesi gününde Türkiye’de karaborsada satışa çıkmıştı. Yurtdışından ürün getiren ve bunu bir sektör haline getiren kişiler, bu ürünleri internette Gittigidiyor, Sahibinden gibi sitelerde satıyorlar. Tüm bunlar olurken, Türkiye’de ofis açan Apple ve yetkili distribütörün henüz bu ve Apple’ın diğer ürünlerini Türkiye’de satışa sunmak için henüz açıklanmış bir takvimi yok.

İşte tam da böyle bir ortamda süpermarketler zinciri Migros gazetelere verdiği ilanlarla iPad’i Türkiye’de satışa sunacaklarını duyurdu. Migros, ilanlarda “Türkiye’de ilk defa” ibaresini kullanıyordu ama, bu ürünün bazı teknoloji marketlerde az miktarda da olsa paralel ithalat yoluyla satışa çıktığını bilenler biliyor. Migros’un haklı olduğu taraf, bu ürünün bir süpermarket zincirinde ve bu kadar yaygın olarak ilk kez satışa çıkıyor oluşuydu. Hem de bunun, teknoloji şirketleri derin uykudayken gıda ürünleri üreten bir şirket tarafından ani bir operasyonla gerçekleştirilmesi aslında büyük bir başarı.

TEKNOLOJİYE AÇLIK VAR

iPad’in 32 GB hafıza kartlı, 3G özellikli olanı 2.290 TL’den 12 taksit imkanıyla satışa sunulurken, 64 GB ve 3G özellikli versiyon ise 2.490 TL’den satışa çıktı. Bu fiyat yüksek bulunsa da, elde edilmesi güç olan ve bir çok kişinin ABD’ye gidip gelenlere sipariş vererek temin ettiği bir ürünün, Anadolu’nun içlerindeki market raflarına kadar sokulması önemli. İlk etapta bin adet olmak üzere üç bin adet getirilecek ürünün ilk partisinin hızla tükenmesi Türk halkının teknolojiye olan ilgisini göstermesi açısından çarpıcıydı.

BİLKOM TEHDİT EDİYOR

Migros’un Türkiye’de doğru dürüst temin edilmesi güç bir ürünü Türk halkına sunmak için yaptığı girişime, bugüne kadar iPad’i ne zaman ülkeye getireceklerini bile açıklamamış olan yetkili ama ilgisiz distribütör Bilkom’dansa sadece aba altından sopa göstermek gibi garip bir tutum yansıdı basına. Bilkom, kendisi uyurken yapılan bu operasyona içerlemiş olmalı ki, bu ürünü ABD’den alan ve elinde faturası olanlara sadece 1 yıl garanti verebildiklerini, Migros’tan alanlarınsa pişman olacaklarını iddia etmekteydi. Hemen belirtelim ki, Migros bu ürünleri yasal yollardan ithal ettiği için IMEI numaraları kayıtlı ve Türk yasaları gereği de 2 yıl garanti sağlanmış durumda.

YEMEZSEN, YERLER

Basit gibi gözükse de bu olay, artık yurtdışında çıkan teknolojik ürünlerin Türkiye’ye geç girmesine insanımızın razı olmadığını, kim, hangi koşullarda getirirse getirsin, fiyat yüksek olsa bile satın alabileceğini göstermesi açısından önemlidir. Yeni teknolojiler içeren ürünlere sahip olmak, bir an önce deneyimlemek, fiyattan çok daha önemli. Bundan sonra artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bundan Türkiye’deki büyük teknoloji şirketleri ders çıkarmalıdır. Türkiye, üçüncü dünya ülkesi değil. Yurtdışında çıkan bir ürünü siz getirmezseniz, işi gıda olan bir şirket çıkar, getirir ve senin pastandan kocaman bir dilimi afiyetle yer. Söylemedi demeyin.

3 Comments

  • Murat CanNo Gravatar

    Migros bu olayi iPad’leri Amerika’dan satin alarak burada satma eylemi oalrak gerceklestirdi. Fiyatlarin asiri yuksekligi bu yuzdendir. Buna ek olarak Migros her ne kadar 2 yıl garanti verebilecegini/verdigini soylese de Amerika’dan getirilen urunler Apple’in global olarak verdigi 1 yıllık garanti kapsamında. Yani ilk 1 sene sonunda bir sıkıntı olursa Migros’un cok fazla basi agrayacak, zira urunun yedek parcasi ve servisi ellerinde olmadigi ve garanti de Amerika tarafindan verildigi icin musteriden alip oraya gondermek disinda baska bir careleri yok. Bu da hem servis masrafini, hem de musteri magduriyetini hat safhaya cikartacaktir. Zira Bilkom gibi bir markanin “uyu”dugunu zannetmiyorum, kendileri official distribütor oldugu icin Apple’in kendilerine verecekleri takvim dogrultusunda ilerlemek zorunda oldulari icin getirmiyor/getiremiyorlar bu urunu Turkiye’ye.

  • Ahmet KaraNo Gravatar

    Murat Can, Migros iPad’leri ABD’den satın alarak değil Dubai’den yetkili distrübütörden paralel ithalat adı verilen yöntemle Türkiye’ye getirdi. Haberleri iyi okumamışsın sanırım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir