Shadow

Microsoft’un tekelciliği tescil edildi

Avrupa Birliği’nde bir mahkeme, bilgisayar devi Microsoft’un temyiz başvurusunu reddetti. Komisyon 2004 yılında Microsoft’tan 497 milyon euro talep etmişti.

Avrupa Birliği’nde bir mahkeme, bilgisayar devi Microsoft’un temyiz başvurusunu reddetti. Microsoft, üç yıl önce Avrupa Komisyonu tarafından Windows işletim sistemiyle piyasada sağladığı üstünlüğü kötüye kullanmaktan suçlu bulunmuştu.

BBC Türkçe Servisi’nin haberine göre, gözlemciler mahkemenin bugün verdiği kararın, Avrupa’daki rekabet ve tekelleşme yasalarını yıllarca şekillendireceğini söylüyor.

Avrupa iş dünyası muhabirimiz Alex Ritson da kararın Microsoft’un dünya çapındaki faaliyetlerini etkileyeceğini belirtiyor.

Mahkemenin onayladığı kararda Amerikan bilgisayar devinden, Windows işletim sistemiyle ilgili bazı gizli kodları rakiplerine vermesi isteniyor.

Rakip şirketler bu kodları kullanarak ürünlerinin Windows’la uyum içinde çalışmasını sağlayabilecek.

Kararın bir başka boyutuysa Microsoft’un, Windows Media Player adlı ses ve görüntü dosyalarını çalan programını bundan böyle Windows paketine dahil edemeyecek olması.

Rakipleri Windows Media Player’ın ayrı bir program olduğunu ve pakete dahil edilmesinin haksız rekabet yarattığını savunmuşlardı.

Temyiz mahkemesi ayrıca Avrupa Komisyonu’nun bugüne dek verdiği en yüksek tazminat cezasını da haklı buldu.

Komisyon 2004 yılında Microsoft’tan 497 milyon euro talep etmişti.

Microsoft ise bu suçlamaları reddederek, AB’nin Adalet Divanı ardından ikinci yüksek mahkemesine temyiz davası açmıştı.

Şirketin şimdi mahkeme kararını da temyiz ederek, dokuz yıldır sürdürdüğü hukuk mücadelesine devam etmesi bekleniyor.

Ancak Avrupa iş dünyası muhabirimiz Alex Ritson, haksız rekabeti engelleyen bir kurum olma konumunu pekiştirmeye çalışan Avrupa Komisyonu’nun, bu kararla şimdilik rahat bir nefes alacağını söylüyor.

AB mahkemesi, komisyonun üç yıl önce verdiği kararlardan yalnızca birini haksız buldu ve Microsoft’u denetlemek üzere bağımsız bir kuruluş oluşturulmasıan gerek olmadığı hükmüne vardı.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir