Shadow

Microsoft’un online işletim sistemi Windows Azure

Microsoft’un baş yazılım mimarı Ray Ozzie, Profesyonel Geliştiriciler Konferansı’nda şirketin online platformu Azure’yle ilgili detayları açıkladı.

Windows Azure, her ne kadar Microsoft ‘servis platformu’ demeyi tercih etse de aslında online bir işletim sistemi. Bilgisayara kurulu bir işletim sistemi yerine, Microsoft’un dünyanın çeşitli yerlerinde kurduğu veri merkezlerindeki sunucularda çalışacak bu online işletim sistemiyle, yeni bir döneme giriliyor.

Azure Service Platform olarak adlandırılan bu yeni ortam üzerinde, Microsoft’un Live Servisleri, .Net Servisleri, SQL Servisleri, SharePoint Servisleri, Dynamics CRM Servisleri, Exchange Online ve Office Live online olarak çalışıyor.

Windows Azure, yazılımların online olarak veri merkezlerinden kullanılması ve verilerin de bu merkezlerde depolanması mantığına dayanıyor.

Bu sayede her yerden ve her cihazdan Microsoft yazılım ve hizmetlerini online olarak kullanmak mümkün olacak.

Windows’un online işletim sistemini adı olarak seçilen Azure, Farsça ‘gökmavisi’ anlamına geliyor. Yeni platformu, internet bulutu üzerinde çalışan bir servis olarak tanımlayan Microsoft, Azure ile mavi göklere bir gönderme yapıyor.

Yazıyı Oylayın
İlginizi çekebilir:  Görüntü ve seste son nokta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir