Shadow

Microsoft’un ‘Başlat’ menüsüyle imtihanı

Kullanıcıların “Başlat menüsünü geri isteriz” isyanı, şirketlerin “Windows 8 yüklü bilgisayar satılmıyor” şikayetleri, Microsoft’a geri adım attırıyor. Şimdi Windows Blue adlı güncellemeyle ‘Başlat’ çubuğunun geri gelmesine kesin gözüyle bakılıyor

windows8

Microsoft’un Windows 8 işletim sisteminde ‘Başlat’ çubuğunu kaldırmış olmasına, aradan aylar geçse de bilgisayar kullanıcılarının büyük bölümü alışamadı. Kullanıcılar çareyi bilgisayarlarına ‘Başlat’ çubuğu ekleyen yazılımlarda bulurken, ünlü pazar araştırma şirketi IDC ise düşen bilgisayar satışlarından Windows 8’i sorumlu tutuyor. IDC, Windows 8’in kişisel bilgisayarlara olan ilgiyi artırmak bir yana, satışlardaki yavaşlamanın nedenlerinden biri olduğunu ileri sürüyor. IDC, Windows 8’i, PC deneyiminden ödün vermek ve tabletlerde iyi çalışmayan özelliklerle kullanıcıların kafasını karıştırmakla suçluyor. Dünyada yıllık 350 milyon kişisel bilgisayar satılıyor. Akıllı telefon ve tabletlerin satışı ise PC satışlarını gölgede bırakacak kadar fazla. Dünyada bu yıl 919 milyon akıllı telefon satılırken 200 milyon tablet satılması bekleniyor.

“BİZ DE ARADIĞIMIZI BULAMADIK”

Hem kullanıcılardan hem de pazardaki şirketlerden gelen tepkiler üzerine Microsoft, Windows 8 işletim sistemini piyasaya sürmesinin üzerinden bir yıldan az zaman geçmesine rağmen, sil baştan yenilemek için çalışıyor. Microsoft Windows bölümü Başkan Yardımcısı Tami Reller, “Dünya hızla değişiyor ve açık konuşmak gerekirse ilk sürümden biz de aradığımızı bulamadık” dedi. ‘Windows Blue’ kod adıyla geliştirilmesi devam eden yeni güncellemenin yakında çıkacağı belirtiliyor. ‘Windows Blue’nun Windows Update ile değil, Microsoft’un uygulama mağazası Windows Mağaza üzerinden geleceği ve büyük ihtimalle de ‘Başlat’ menüsünü içereceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.