Shadow

Microsoft’tan Koç Üniversitesi’ne Ar-Ge merkezi

Microsoft İspanya, Fransa ve İtalya’nın ardından Avrupa’da üniversiteler ile işbirliği içerisinde kurduğu dördüncü Ar-Ge merkezi için Türkiye’yi seçti. Microsoft Türkiye ve Koç Üniversitesi işbirliğinde Türkiye’nin yazılım güvenilirliği alanında faaliyet gösteren ilk Ar-Ge merkezi açıldı.

Microsoft, dünya çapında üniversiteler ile işbirliği içerisinde faaliyet gösteren Ar-Ge merkezlerine bir yenisini Türkiye’de ekledi. Koç Üniversitesi ile yapılan işbirliği sonucu Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde açılan Ar-Ge merkezinde doktora, yüksek lisans ve bitirme projelerini yapan lisans öğrencileri yazılım hatalarının önlenmesi ve yazılımların güvenilirliğinin artırılabilmesi için müfettiş yazılımlar geliştirecek. Çok çekirdekli sistemlerin doğru ve verimli olarak programlanabilmesi için araştırmaların da yapılacağı bu Ar-Ge merkezi yurt dışındaki benzer merkezler ile ortak çalışmalar yürütecek.

Türkiye’de bir ilk olan Ar-Ge Merkezi’nin açılışını gerçekleştiren Müsteşar Yardımcısı Hüseyin Rahmi Çetin, “Rekabet gücü günümüzde ekonomik kalkınmışlığın en büyük göstergesi. Bir ülkedeki bilgi ve yeni teknoloji üretebilme kabiliyetinin, o ülkenin rekabet gücünü belirlediği gerçeğinden hareketle Ar-Ge ve yenilikçilik faaliyetlere daha fazla önem vermemiz gerektiği açıktır. Devlet, özel sektör ve üniversite işbirlikleri bu açıdan çok önemli.Türkiyenin 2023 vizyonu doğrultusunda hedeflediği dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alabilmesi bilim ve teknoloji alanındaki yatırımlarıyla yakından ilişkili. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak 21. Yüzyılın bu yeni gerçeklerinden hareketle; 2 Kanun ve 1 Kanun Hükmünde Kararname ile Ar-Ge’nin desteklenmesi ve üniversite sanayi işbirliğinin geliştirmesini hedefleyen 5 ayrı program uygulanmaktadır. Kısaca bunlar; Teknoloji Geliştirme Bölgeleri, Sanayi Tezleri Programı, Ar-Ge Merkezleri, Rekabet Öncesi İşbirliği Projeleri ve Teknogirişim Sermayesi Desteği’dir. Bu kapsamda Microsoft’un desteği ile Koç Üniversitesi’nde açılan bu merkezin Türkiye için iyi bir örnek teşkil etmesini diliyorum” dedi.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise açılış töreninde yaptığı konuşmada “Stanford Üniversitesi’nde 36 yıl geçirmiş bir akademisyen olarak, Silikon Vadisi’nde edindiğim bilgi birikimini Koç Üniversitesi’ne taşımak için çaba sarfediyorum. Yeni araştırma girişimlerimizi endüstride uygulanabilir hale getirmeyi ve bu bağlamda araştırmacıları desteklemeyi ve ülkemizin rekabet gücüne katkı sağlayacak gelişimleri tetiklemeyi üniversitemiz adına amaç edindim. Koç Üniversitesi’nde son hızla devam eden araştırma-geliştirme projelerimizin yanı sıra üniversite-sanayi işbirliğini destekliyor, bilgi birikimimizi ülkemizin ekonomisine katkı sağlar şekilde değerlendirmeyi hedefliyoruz. Yenilikçi teknolojileri keşfetmeyi ve bu fikri sermayeyi endüstrinin somut iş ihtiyaçlarına yönelik çözümlere dönüştürmeyi özellikle arzu ediyoruz. Ülkemizin rekabet edebilme yeteneğinin artırmasına destek olmak en önemli önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu doğrultuda dünyanın lider kurumlarından Microsoft ile gerçekleştirdiğimiz ortaklık bizim için önem taşıyor. Sanayi-üniversite işbirliğinin en iyi örneklerinden biri olan bu proje ile IT endüstrisine büyük bir katma değer sağlayacağımıza eminim” dedi.

İlginizi çekebilir:  Imagine Cup'a hazır mısın?

Yazılım güvenilirliği konusunda önemli ve kritik araştırmaların yapılacağı bu Ar-Ge merkezinin Türkiye’nin yazılım üreten bir ülke olması için çok anlamlı bir adım olduğuna dikkat çeken Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Çağan, “Microsoft Türkiye olarak hedefimiz, araştırma ve teknoloji geliştirmeye yönelik faaliyetlerdeki işbirliğini sürekli ve etkin kılacak uygun koşulları sağlayarak ülkemizin Ar-Ge potansiyeline ve teknoloji üretebilme yeteneğine destek verebilmek. Bu hedef aynı zamanda, üniversitedeki araştırma altyapısı ve bilgi birikiminin ekonomik değere dönüşmesine katkıda bulunacak. Değerli hocalarımızın yönlendirmeleriyle donanımlı insan kaynağının yetişmesinde adeta bir kuluçka merkezi olarak faaliyet gösterecek olan bu merkez yazılım sektörünün niteliğinin artması ve ülke ekonomisine kazanç sağlaması açısından çok önemli bir adım. Koç Üniversitesi’ne ve bu işte emeği olan herkese Microsoft Türkiye adına bir kez daha teşekkür ederim” dedi.

Koç Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi ve Koç Üniversitesi ve Microsoft Yazılım Mühendisliği Araştırma Merkezi Direktörü Serdar Taşıran ise, “Bu merkezin açılışı, ben, üniversitem ve ülkem için önemli bir gurur kaynağı. Bu merkez için Türkiye’nin seçilmesinin nedeni düşük maliyetli insan gücü değil, ortaya çıkardığımız araştırmalarin ileri seviyede olması ve önemli bilimsel ve teknolojik katma değer sağlaması.” dedi.

Microsoft, Koç Üniversitesi Mühendislik Fakültesi’nde açılan Ar-Ge merkezinin yazılım hatalarının önlenmesi için gerçekleştireceği çalışmalara ilk aşamada 3 yıl boyunca destek vermeyi sürdürecek. Yazılım hataları nedeniyle dünyada yılda 60 milyar dolar kaybedilirken Türkiye’de ise bu kaybın miktarı 500 milyon doları buluyor. Koç Üniversitesi’nde açılan Ar-Ge merkezinde yapılacak çalışmalar sayesinde söz konusu kayıpların önlenmesi hedefleniyor.

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir