Microsoft’tan açık kaynağa destek

Microsoft, kendisine ait 20 bin satırdan oluşan sanal makina sürücü  kodlarını Linux dağıtımları  için kullanılan GPL v2 lisanslama modeliyle genel kullanıma açtı. Bütün Linux dağıtımları bundan böyle Windows Server 2008 Hyper-V ve Windows Server 2008 R2 Hyper-V altında doğal ortamlarında ve yüksek performansla çalışacak.

Bireylere ve kurumlara verimlilik sağlayan yazılımlar sunan Microsoft, açık kaynak dünyasına önemli bir katkıda bulunarak müşterilerinin mevcut yatırımlarının korunmasına ve birlikte çalışabilirliğe  verdiği önemi bir kez daha gösterdi. Microsoft, 20 bin satırlık açık kaynak sürücü kodunu, Linux General Public License (GPL) v2 lisanslama modeliyle Linux dünyasının ve müşterilerinin kullanımına açtı.

Bu kodlar sayesinde Linux işletim sistemi dağıtımları ve açık kaynak uygulamaları  Windows Server Hyper-V ve Windows Server R2 Hyper-V üzerinde performanslı  ve yüksek verimle çalışacak. Microsoft müşterilerine önemli bir kazanç yaratan bu güçlü atağıyla sürücü kodlarının Linux işletim sistemi çekirdeğine doğrudan entegre edilmesini sağlıyor..

Windows Server 2008 Hyper-V sanallaştırma platformu üzerinde farklı işletim sistemlerini  kullanan işletmelerin yatırımlarını koruyan Microsoft, kendi kodlarını Linux GPLv2 modeliyle lisanslayarak açık kaynak topluluklarıyla birlikte büyüme iradesini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Microsoft’un sürücü  kodlarını GPLv2 ile lisanslamasını değerlendiren Microsoft Türkiye Genel Müdürü Çağlayan Arkan şunları söyledi:

“Son yılların en zorlu ekonomik koşullarının yaşandığı günümüzde, maliyetleri azaltan ve verimliliği artıran Microsoft teknolojileri, büyümeye odaklanan şirketlere tartışılmaz yararlar sunuyor. Microsoft’un açık kaynak dünyasıyla yaptığı işbirliğini bu çerçevede çok olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. Sanal makina sürücü kodlarının Linux dünyasının en çok tercih edilen lisanslama modeli GPLv2 ile genel kullanıma açılması tarihi bir adımdır. Özellikle heterojen platformlara sahip olan müşterilerimizin bu açılımla ciddi bir kazanım elde edeceğine inanıyorum. Windows Server 2008’in Hyper-V sanallaştırması ve Microsoft System Center yönetim özellikleri, farklı platformları başarıyla yönetebiliyordu. Şimdi ise açık kaynaklı uygulamalar tarafında inanılmaz bir verimlilik ve performans artışı sağlanacaktır. Bu açılım iş ortaklarımıza da birlikte çalışabilirlik (interoperability) ve çoklu platformlar alanında deneyimlerini artırma fırsatı verecektir”. 

Müşterilerinin ihtiyaçları  doğrultusunda yatırımlar yapan Microsoft, açık kaynak dünyasına yazılım kodlarını açarak tarihi bir değişimi başlattı. Microsoft, küresel düzeyde 1 milyar Windows kullanıcısının ihtiyaçlarından hareketle açık kaynak dünyasına yönelik çok sayıda proje yönetiyor. Örneğin, açık kaynak dünyasının en yaygın kullanılan yazılım geliştirme dillerinden biri olan PHP’yi, kendi işletim sistemi Windows Server 2008, veritabanı uygulaması Microsoft SQL Server 2008 ve web uygulamaları geliştirme aracı Expression’da özgün haliyle destekliyor.  Ayrıca çok sayıda açık kaynak uygulaması Windows üzerinde çalışabiliyor.

Microsoft açık kaynak dünyasıyla kapsamlı ilişkilerini 2006 yılında kurduğu Açık Kaynak Teknoloji Merkezi (OSTC) üzerinden geliştiriyor. Açık kaynaklı  platformlara iş dünyasının temel gereksinimleri açısından yaklaşan Microsoft, Windows Server 2008 kapsamında farklı platformları birlikte yönetmek zorunda olan müşterilerine ve iş ortaklarına bu merkezin çalışmalarıyla yol gösteriyor.

Microsoft Açık Kaynak Teknoloji Merkezi, UNIX ve Linux dünyası üzerinde çok derin bir uzmanlığa sahip olmasının yanı sıra açık kaynak topluluklarıyla sürekli teması koruyarak güncel gelişmeleri yakından takip ediyor.

Linux dünyasının en çok tercih ettiği lisanslama modeli GPLv2 ile sürücü kodları  açık kaynak topluluklarının ve Microsoft müşterilerinin kullanımına açılıyor. Böylece, sunucu üzerindeki sanal makinaları yönetmeye yarayan Windows Server 2008 Hyper-V yazılımının bütün Linux dağıtımlarını sorunsuzca ve performanslı çalıştırmasını sağlanacak. Aslında bu sürücü kodları olmadan da Windows Linux işletim sistemlerini birer sanal makina gibi çalıştırabiliyor, ama özgün destek önemli bir fark sağlıyor. Linux çekirdeğine tam entegre olan bu doğal sürücü kodlarıyla Windows Server 2008 Hyper-V’nin yönettiği sanal makinaların performansları önemli ölçüde geliştirilmiş olacak.

Mevcut ekonomik şartlarda birçok şirket donanım ve yazılım varlıklarını tasarruflu kullanmaya çalışırken Microsoft şirketlerin verimliliklerini artırmaya yönelik teknolojilerle daima onlara destek oluyor. Microsoft sürücü kodlarını açarak kurumsal veri merkezlerindeki farklı platformların yarattığı karmaşaya bir son vermek istiyor.

Windows Server 2008’in sanallaştırma teknolojisi Hyper-V’nin gelişmiş teknolojisi, farklı platformların yönetimini kolaylaştırırken, işletmelere donanım, enerji tüketimi, insan kaynağı ve sistemi yönetimi açısından etkin bir maliyet denetimi yapma olanağı sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir