Microsoft, Windows 8 ile tablete hazırlanıyor

Las Vegas’ta düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda, yeni işletim sistemi Windows 8’in daha fazla teknolojik platformu destekleyeceğini açıklayan Microsoft, tablet bilgisayar rekabetine böylece daha güçlü girmeyi hedefliyor

Amerika’nın Las Vegas kentinde düzenlenen Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) Microsoft CEO’su Steve Ballmer, 2012’de piyasaya çıkması beklenen Windows 8 işletim sisteminin daha fazla cihaz üzerinde çalışacak şekilde geliştirildiğini söyledi. 6-9 Ocak tarihlerinde açık kalacak fuarın açılışında konuşan Ballmer, etkinlikten aylar önce yapılan, ‘Microsoft, CES’te yeni bir tablet bilgisayar tanıtacak’ söylentilerini de boşa çıkardı. Etkinlikte daha öncekilerin aksine yeni tablet bilgisayar tanıtmayan Ballmer, Windows 8 işletim sisteminin çalışacağı teknolojik platform sayısının artacağını müjdeledi. Ballmer, yeni nesil Windows’un, ARM, Qualcom, NVDIA gibi farkli işlemci mimarilerini de destekleyeceğini açıkladı. Bu gelişme, Microsoft’nu Windows 8’i tablet bilgisayarlara tam uyumlu hale getirmek için önemli bir adım kabul ediliyor ve tablet bilgisayar rekabetine Microsoft’un asıl Windows 8’le girmeyi planladığının işareti olarak görülüyor.

WINDOWS 7 PHONE iPHONE’A KARŞI

Microsoft CEO’su Steve Ballmer, Apple’ın iPhone markalı akıllı telefonuna ciddi bir rakip olarak piyasaya sürülen Windows 7 Phone işletim sistemiyle ilgili gelişmeleri de CES’te paylaştı. Ballmer’ın açıklamasına göre, piyasaya çıkmasının üzerinden iki ay geçmesine rağmen, bu platform için yazılan uygulama sayısı, 10 bini geçti. Apple’ın uygulama mağazası App Store aynı sürede ancak 5500 uygulamaya ulaşabilmişti. Windows 7 Phone uygulama mağazasına günde yaklaşık 100 yeni uygulama yükleniyor. Şu anda Apple’ın iPhone uygulama mağazasında 300 bin, Google’ın Android uygulama mağazasında ise 200 bin uygulama bulunuyor. Microsoft, uygulama geliştiricileri teşvik ederek, akıllı telefon pazarında rekabette öne çıkmayı hedefliyor.

KINECT MICROSOFT’A HAREKET GETİRDİ

Teknoloji devi Microsoft, CES’te ayrıca harekete duyarlı algılayıcı Kinect’in satışlarının 8 milyona ulaştığını açıkladı. Xbox 360 oyun konsolunda insan vücudunun hareketlerini algılayarak çalışan Kinect’in satışları Microsoft’u da şaşırttı.
Yıl sonuna kadar 3.5 milyon Kinect satılacağı öngörülürken, sadece iki ayda 8 milyon satışa ulaşılması şirketin yüzünü güldürdü. Kinect, Xbox 360 oyun konsolunda vücut hareketleriyle oyun oynamak, spor yapmak gibi farklı bir kullanıcı deneyimi sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir