Shadow

Microsoft, Windows 10X ile Chrome OS’e rakip oluyor

Windows 10X

MELİH BAYRAM DEDE

Dünyaca ünlü yazılım şirketi Microsoft, bir süre önce Windows 10X adlı bir işletim sisteminin geliştirme çalışmalarına başlamıştı. Zaman zaman bu yeni işletim sistemiyle ilgili yeni bilgilere ulaşıyoruz. Başlangıçta bulut teknolojisi destekli ve çift ekranlı katlanabilir bilgisayarlar için geliştirildiği belirtilen Windows 10X, gelinen noktada Google’ın bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi Chrome OS’e benzemeye başlamış durumda. O halde Microsoft’un “Windows Lite” olarak da bilinen Windows 10X ile Chrome OS’in yerini almaya aday olduğunu söyleyebiliriz.

Windows 10X, yeni piyasaya çıkacak tek ya da çift ekranlı taşınabilir bilgisayarlar, ikisi bir arada bilgisayarlar ve katlanabilir ekranlı bilgisayarlar için kullanılacak. Bu yıl içinde piyasaya sunulması beklenen işletim sistemi, yeni satın alınan taşınabilir bilgisayar ve tablet cihazlarında yüklü olarak gelecek. Yeni işletim sistemi Microsoft’un Surface cihazlarında da kullanılacak. Mevcut kişisel bilgisayarlar (PC’ler) içinse bu sistemin (şimdilik) kullanılması düşünülmüyor.

Şirketin oluşturmak istediği “Bulut PC” kategorisi çerçevesinde, Windows 10X işletim sistemiyle çalışan bilgisayarlar Microsoft’un Azure bulut platformu üzerinde çalışacak. Bu cihazlara klasik kişisel bilgisayarlarda olduğu gibi Win32 yazılımları yüklenemeyecek. Sadece Microsoft’un “Bulut PC”ler için sunduğu yazılımlar Microsoft Store uygulama mağazasından alınıp kullanılabilecek. Bu yazılımların başında doğal olarak şirketin Microsoft 365 ve OneDrive gibi uygulamaları yer alacak.

Hali hazırda Microsoft Store uygulama mağazasına baktığımızda, kullanılabilecek uygulama sayısının az olmadığını görüyoruz. Microsoft Store, Google’ın uygulama mağazası Google Play’in bir benzeri. Microsoft’un akıllı telefonlar için geliştirdiği işletim sistemi Windows Phone, uygulama sayısının yeterli olmaması nedeniyle büyük bir hüsrandı. Uzun süre Windows Phone’lu telefonlar kullanarak sabırla beklememe rağmen, ne yazık ki başarısızlıkla sonuçlandığını bizzat yaşamıştım.

Windows 10X tarafında ise böyle bir sorun yaşanacağını öngörmüyorum. Çünkü mevcut Windows 10 işletim sistemli bilgisayarlarda Microsoft Store uygulama mağazası yıllardır var ve kullanılabilecek uygulama sayısı konusunda Windows Phone’daki kadar şanssız bir durumda değiliz. Windows 10X yüklü bilgisayarlar pazara sunulduğunda bu ivmenin artacağını ve uygulama geliştirme konusunda da büyük destek göreceğini düşünüyorum. Çünkü yaygın bir platform olan Microsoft Store’da tüm yazılım üreticileri yer almak isteyecektir.

İlginizi çekebilir:  Ofise 'elveda' demeye hazır mısın?

Microsoft’un üzerinde çalıştığı Windows 10X işletim sistemi yüklü bilgisayarlarda tüm kullanıcı verileri şirketin bulut veri depolama servisi OneDrive ile senkronize edilecek. Bu açıdan bilgisayarınızın depolama kapasitesinin büyüklüğünün, OneDrive hesabınızın kapasitesiyle eşdeğer olacağını söyleyebiliriz. Doğal olarak sadece işletim sistemini çalıştıracak 32, 64 ya da 128GB gibi SSD diskli bilgisayarlarda da rahatlıkla günlük çalışmalarınızı yapabileceksiniz. Bugün piyasada 32GB SSD’li ve kullanıcı verilerini OneDrive’da tutan bilgisayarlar mevcut.

Bu yıl içerisinde satışa çıkacak bilgisayarlarda görebileceğimiz Windows 10X işletim sistemi, bugün kullandığımız Windows 10 sürümlerine göre daha az özellik barındırıyor. Şirketin Azure bulut servisi üzerinden kullanılacağı belirtilen Windows 10X’te başlat menüsü ve durum çubuğunda daha az nesne görüyoruz. Windows 10X’daki sistem fonksiyonları da daha azaltılmış durumda. Bu da işletim sisteminin nisbeten daha az sistem kaynağına sahip cihazlarda performanslı çalışmasını sağlayacak. Bu durumu, Android işletim sistemli bir taşınabilir bilgisayar kullanacakmışsınız gibi hayal edebilirsiniz.

Sıraladığımız özellikleriyle Microsoft’un oluşturmaya çalıştığı “Bulut PC” kategorisini, bilgisayarlarda kullanılan işletim sistemi Chrome OS’in karşısına konumlandırmaya çalıştığını ve Google’ın izinden gittiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilindiği gibi, Chrome OS yüklü gelen bilgisayarlarda Google servisleri öntanımlı olarak geliyor. E-posta, takvim, mesajlaşma, görüntülü görüşme, kelime işlemci, bulut depolama gibi tüm çözümler Google tarafından sağlanıyor. Windows 10X’te ise uygulamaların tamamen Microsoft Store’dan indirildiği bir döneme gireceğiz.

Fitbit Versa 2 akıllı saat incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir