Shadow

Uzaktan çalışmaya yeni yaklaşım: Microsoft Viva

Microsoft Viva

MELİH BAYRAM DEDE

Koronavirüs salgını sonrası uzaktan çalışmanın zorunlu olarak uygulanması ve bunun dünya genelinde yaygınlaşması, uzaktan çalışmayı destekleyici teknolojilerin önemini ortaya çıkardı.

Daha önce işverenler tarafından mesafeli bakılan uzaktan çalışma, artık insan kaynakları yönetimi içinde kendisine yer bulan bir alan haline geldi. Uzaktan çalışmaya ilişkin kurallar ve sözleşmeler belirlendi.

Salgının başından itibaren o güne kadar varolan teknolojik yazılımlar kullanılırken, süreç içerisinde yeni teknolojik çözümler de geliştirilmeye başlandı. Bunlardan biri de Microsoft firmasının Viva adlı yazılımı.

Esnek ve dijital çalışma için geliştirilen Viva, Microsoft Teams ile birlikte çalışıyor. Uygulama, işletmelerin ana merkezi oluyor ve daha önce intranet olarak bildiğimiz yerel ağın yerini alıyor.

Microsoft Viva, dört ayrı modülden oluşuyor. Bunlar; Viva Connections, Viva Insights, Viva Learning ve Viva Topics. Şimdi gelin bu dört modülün neler sunduğuna yakından bakalım:

Viva Connections

Çalışanlar için bir portal görevi gören Viva Connections, personel için dijital işyerlerine açılan bir kapı aslında. Şirket içi bağlantılar, dahili iletişim, avantajlar ve şirket politikaları gibi kaynaklar bu bölümde bulunuyor. Microsoft’un SharePoint teknolojisi üzerine inşa edilen Viva Connections, birlikte çalışacağınız ve birlikte çalıştığınız iş arkadaşlarınızla bağlantı kuracağınız temel bir alan.

Viva Insights

Microsoft Viva’nın yöneticiler için geliştirilen paneli Viva Insights ise, şirket personelinin çalışma verimliliği hakkında sonuçlar ve analizler sunuyor. Üretkenlik Puanı özelliğiyle, Microsoft yazılımları ve hizmetlerinden toplanan meta veriler aracılığıyla yöneticilerin çalışanları izlemesine imkân sağlanıyor. Ancak bu modül gizlilik endişeleri nedeniyle şimdiden tepki çekmiş durumda.

Viva Learning

Bir şirkette çalışmaya başladığınızda almanız gereken eğitimleri, Viva Learning modülünde bulacaksınız. Şirketiniz tarafından hazırlanan eğitim materyalleri, kurslar ve diğer içerikler burada sizi bekliyor olacak. LinkedIn Learning, Microsoft Learn ya da şirketinizin birlikte çalıştığı eğitim kuruluşlarının tüm içerikleri kolaylıkla buraya uyarlanabilecek. Tabii ki eğitim durumunuz yöneticiniz tarafından takip edilecek.

İlginizi çekebilir:  Telekomda değişim sancısı

Viva Topics

Uzaktan çalışma çözümü Viva’da yer alan son modül ise “Topics” adını taşıyor. Burası şirketiniz için bir bilgi havuzu; bir anlamda sizin yerel ağdaki Wikipedia’nız. Bilgi kartları, belgeler, videolar, sunumlar gibi pek çok materyal burada tutuluyor ve şirket çalışanları ile yöneticilerin kullanımına sunuluyor. Microsoft Viva, ayrıca, kişiye özel bilgileri öne çıkarmak için yapay zekânın gücünden yararlanıyor.

Microsoft Viva çözümü, Microsoft 365, Microsoft Power Platform ve Microsoft Dynamics 365’in yanı sıra üçüncü taraf ürün ve hizmetlerle kullanılabilecek. Şirketler, kamu kurumları, sivil toplum kuruluşları ve eğitim kurumları gibi pek çok alanda yararlanılabilecek olan Microsoft Viva’yı Microsoft 365 hizmeti kapsamında satın alarak kullanmaya başlamak mümkün.

Akıllı kilit nasıl kullanılır? | Yale Linus Smart Lock incelemesi

YouTube: https://www.youtube.com/c/melihbayramdede

Yeni videolardan haberdar olmak için Telegram kanalıma da abone olabilirsiniz: https://t.me/melihbayramdede

Sosyal medyada lütfen beni takip edin:

Instagram: https://www.instagram.com/melihbayramdede
Tiktok: https://www.tiktok.com/@melihbayramdede
Twitter: https://twitter.com/melihbayramdede
Facebook: https://www.facebook.com/melihbayramdede
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/melihbayramdede

Yazıyı Oylayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir